Chcete volat levněji? Sankce za předčasný odchod klesly

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
7. 2. 2014 7:55
Operátoři zmírnili pravidla. Podle regulátora tak měli učinit už před půl rokem
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Lidé, kteří chtějí opustit svého mobilního operátora před původně domluveným termínem, získají lepší postavení než dosud. Pokuty za předčasné ukončení smlouvy totiž díky vloni schválené novele klesají na maximálně pětinu součtu zbývajících paušálů s tím, že klient bude muset doplatit i cenu zvýhodněného zařízení, například telefonu, pokud si ho při podpisu zařídil.

T-Mobile zavedl mírnější nová pravidla od 26. ledna, zbývající operátoři Telefónica a Vodafone tak učiní od soboty 8. února. To je podle nich poslední možný termín, protože novela údajně poskytla operátorům půlroční čas na zavedení změn.

Podle Českého telekomunikačního úřadu však měli operátoři účtovat nižší pokuty již od srpna, kdy začala platit novela telekomunikačního zákona. Šestiměsíční odklad podle regulátora platil jen na změnu znění smluv, nikoliv na pokuty a další věcné změny.

Na úřad se už obrátily desítky lidí, kteří si na postup operátorů stěžují. Jestliže budou operátoři trvat na svém výkladu zákona, dají se očekávat soudní spory. Klienti totiž podle regulátora mohli odejít za mírnějších podmínek už od srpna.

Novela zákona o telekomunikacích zavádí vedle nižších sankcí i další novinky. Z operátorských smluv musí například zmizet automatické prodloužení smlouvy bez vědomí zákazníka. Novela dále zakazuje také uzavírání smlouvy po telefonu, kdy zákazník nedostane do ruky žádné potvrzení o obsahu smluveného závazku. Nové podmínky se přitom vztahují i na již uzavřené smlouvy.

Šanci máte i zpětně

Názory operátorů i Českého telekomunikačního úřadu ohledně účinnosti nových pravidel jsou tedy naprosto odlišná.

„Znění zákona je v tomto ohledu jasné a jiný výklad ani nepřipouští. Takzvanou Husákovou novelou se operátoři řídí už od 8. srpna 2013, od tohoto data ji aplikují na stávající i nové smlouvy a datum 8. února 2014 je jen termín pro administrativní úpravu smluvních podmínek," říká mluvčí regulačního úřadu Martin Drtina.

Pokud operátor postupuje jinak a účtuje například vyšší pokutu za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou než zmíněnou pětinu součtu zbývajících měsíčních paušálů, pak je to podle Drtiny důvod k reklamaci proti takovému vyúčtování. A jestliže nebude tato chyba napravena v rámci reklamačního řízení, je možné podat k Českému telekomunikačnímu úřadu námitku proti vyřízení reklamace.

„Statistiku s přesným počtem, kolik účastníků je již ve fázi námitkového řízení proti tomuto typu nesprávného vyúčtování, nemáme, nicméně přinejmenším desítky lidí se už na Český telekomunikační úřad obrátily s dotazem jak postupovat. Radíme jim právě tento postup," upřesňuje

Operátoři trvají na tom, že pravidla musí změnit až nyní. „Novela je účinná již od 8. srpna 2013, nicméně operátoři měli povinnosti změnit smluvní podmínky, tak aby odpovídaly novému znění zákona, do šesti měsíců, tedy nejpozději do 8. února 2014," říká mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.

Kromě dalších právních názorů argumentují operátoři také textem, který ve své měsíční monitorovací zprávě za loňský červenec zveřejnil Český telekomunikační úřad.

„Aby úřad předešel případným nedorozuměním a stížnostem, co nejnaléhavěji spotřebitelům doporučuje, aby v případě, že se ve výše uvedeném přechodném období (jež skončí 8. února 2014) rozhodnou ukončit smlouvu na dobu určitou, případně uzavřít smlouvu prostředky komunikace na dálku, či u jejich již uzavřené smlouvy přichází v úvahu autoprolongace, věnovali maximální pozornost tomu, zdali jejich poskytovatel služeb elektronických komunikací své smluvní podmínky již upravil dle novely zákona. V opačném případě by se na ně vztahovala dosavadní úprava, pro spotřebitele méně příznivá," uvádí zpráva.

Z uvedeného podle Kemrové zcela zřejmě plyne, že úřad zastával a zveřejnil již za účinnosti Husákovy novely výklad, že operátoři jsou povinni změnit smluvní podmínky nejpozději k 8. února 2014.

„Je pravdou, že červencové vydání téhož dokumentu obsahovalo strohé a formulačně ne zcela obratné vyjádření, které mohlo vyvolat dojem jiný. Nicméně přinejmenším od vydání říjnové monitorovací zprávy s obšírným právním rozborem máme za to, že operátoři jsou srozuměni s právním názorem úřadu," reaguje Drtina.

Pokud jedna ze stran tedy do budoucna výrazně nezmění své postoje, dají se očekávat spory, které mohou skončit až před soudem, pokud proti pravomocnému rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu jeden z účastníků sporu (v tomto případě operátor) podá správní žalobu.

Jak to fungovalo dosud

Dosud mohli operátoři při předčasném ukončení smlouvy naúčtovat odcházejícímu zákazníkovi poplatek v libovolné výši. Záleželo na nich, jak si nastaví všeobecné obchodní podmínky.

Vodafone tak požadoval kompletní součet minimálních měsíčních plnění (nikoli tedy tarifu) do konce původně dohodnuté doby trvání smlouvy. T-Mobile účtoval polovinu zbývajících paušálů.

Telefónica požadovala pokutu z nejlevnějšího paušálu v řadě. U aktuální řady Free tak například za neomezený tarif účtuje 749 korun, ale sankci vypočítávala ze sto procent ceny nejlevnějšího tarifu Free, tedy za měsíc 249 korun. Po změně bude počítat u neomezeného tarifu pětinu ze 749 korun, tedy 150 korun za každý měsíc.

Všichni operátoři zároveň požadovali doplacení ceny zvýhodněného zařízení - tuto možnost jim dává i novela a všichni operátoři ji využijí.

Změny se samozřejmě týkají i dalších, tedy virtuálních operátorů. Mobilní operátoři mají okolo 14 milionů aktivních zákazníků. Přibližně 600 až 700 tisíc klientů mají virtuální operátoři, kteří v jejich sítích působí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady!

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou Národní asociaci držitelů zbraní

Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou organizaci Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Tvrdí, že někteří členové jejího vedení použili miliony dolarů z rozpočtu pro své soukromé účely a kupovali si za ně rovněž loajalitu a mlčenlivost bývalých zaměstnanců organizace. Vlastní žalobu na jednu z odnoží NRA podala také prokuratura metropole Washingtonu. NRA na krok reagovala podáním vlastní žaloby na prokuraturu. Prezident Donald Trump snahy o zastavení činnosti NRA označil za "velmi hroznou věc".

Podle žaloby, o níž novináře informovala nejvyšší prokurátorka státu Letitia Jamesová, si vedení organizace za "odkloněné finance" kupovalo zájezdy na Bahamy, lety soukromými tryskáči a jídla v luxusních restauracích. Tímto způsobem přitom snížilo majetek organizace během tří let asi 64 o milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a přivedlo ji do významné ztráty. Prokuratura podle ní činnost organizace vyšetřovala 18 měsíců.

Žaloba podle agentury Reuters staví demokratku Jamesovou proti největší a nejmocnější zbrojní organizaci v USA, která je úzce navázaná na Republikánskou stranu prezidenta Donalda Trumpa. Krok newyorské prokuratury podle agentury zcela jistě USA ještě více názorově rozdělí. Mezi konzervativci je totiž NRA opěvována jako hlavní zastánce ústavou daného práva na držení zbraní, zatímco liberálové ji často kritizují, protože podle nich stojí za rozmachem násilností v zemi.

Prezidentka NRA Caroly Meadowsová označila žalobu prokuratury za nepodložený a předem promyšlený útok a mocenský politický krok před listopadovými prezidentskými volbami. Organizace okamžitě podala na Jamesovou vlastní žalobu, podle níž prokurátorka porušuje právo NRA na svobodu projevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy