Chcete ušetřit? Neporovnávejte jen televize, ale i úvěr

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
4. 4. 2012 13:40
Třetina zájemců o úvěr sáhne hned po první nabídce, více porovnávají mladí
Foto: Aktuálně.cz

Praha – Zatímco při nákupu televize či jiných spotřebičů jsou Češi naučeni porovnávat ceny i parametry, u spotřebitelských úvěrů se to neděje.

Účinek takové akce se přitom neliší – vždy lze vlastním „průzkumem trhu“ ušetřit až tisíce korun.

Telefonický průzkum Navigátoru bezpečného úvěru (jehož garantem je Michal Mejstřík, mj. člen NERV) mezi necelými pěti sty lidmi, kteří mají (nebo měli) spotřebitelský úvěr, zjistil, že téměř třetina zájemců o půjčku „sáhne“ hned po první nabídce.

Průměrně přitom Češi, Moravané a Slezané při výběru úvěru osloví jen dvě úvěrové společnosti. Tím se ale podle autorů průzkumu sami připravují o možnost získat nejlepší možné podmínky úvěru, a tedy o úsporu.

„Doporučujeme všem, kdo uvažují o úvěru, aby oslovili co nejvíce úvěrových společností a srovnali nejen finanční kritérium, ale také podmínky ve smlouvě, které se týkají především sankcí v případě včasného nesplacení úvěru,“ říká Petr Teplý z EEIP, jeden ze spoluautorů studie Navigátor bezpečného úvěru.

Teplý přirovnává výběr úvěru k výběru televize, kde jsou lidé zvyklí porovnávat více produktů od více prodejců.

„Přistupujte při výběru svého finančního partnera pro úvěr stejně odpovědně, špatným výběrem můžete ztratit mnohem více, než když si špatně vyberete televizi. Tu můžete reklamovat, zrušení podepsané nevýhodné smlouvy je však téměř nemožné,“ zdůrazňuje dále Teplý.

Pokud už smlouvu podepíšete a máte pochybnosti o její výhodnosti, pak musíte postupovat rychle. Zákon o spotřebitelských úvěrech, který od roku 2011 vychází z evropské legislativy, totiž umožňuje od úvěrové smlouvy bez jakýchkoli sankcí odstoupit do 14 dnů od jejího podpisu.

Jednoduchý nástroj porovnávání

Průzkum dále ukázal to, že v budoucnu by zdejší populace měla k úvěrům přistupovat obezřetněji. Jsou to totiž právě mladší ročníky, které porovnávají více nabídek a zároveň podle autorů průzkumu jsou při výběru asertivnější a nebojí se říci si o jednotlivé nezávazné nabídky.

Na nezávazné nabídky mají klienti úvěrových společností či bank přitom nárok přímo ze zákona v podobě takzvaného předsmluvního formuláře.

Na něm musí podle zákona být kompletně vyčíslen úvěr – musí zobrazovat nejen úrokovou sazbu či RPSN, ale také například celkovou částku, kterou klient za celou dobu splácení úvěru zaplatí.

Právě zajištění tohoto předsmluvního formuláře a jeho porovnání od co největšího počtu poskytovatelů úvěrů umožní podle zástupců Navigátoru bezpečného úvěru relevantní srovnání. Jenom jeho provedením klient získá úvěr nejen finančně nejvýhodnější, ale také s jasně nastavenými podmínkami.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy