reklama
 
 

Chcete uschovat cennosti v bance? Vybírejte pobočku

22. 9. 2007 10:00
Rozdíly v pronájmu jsou značné a to nejen v cenách

Praha - Lidé, kteří si chtějí uložit své cennosti v bankovní trezorové schránce, mají na výběr poměrně hodně možností. Musí ale pečlivě vybírat banku i pobočku. Je třeba počítat s tím, že některé banky tuto službu omezují pouze pro své klienty. Výjimkou ale nejsou ani případy, kdy některé pobočky bank mají kapacitu trezorů již obsazenou a zájemce o pronájem musí odmítnout.

"Odhadem asi polovina kapacity bezpečnostních schránek je obsazena. Zájem o ně je stále velký, podléhá však určitým sezónním výkyvům. Příkladem může být větší zájem lidí o schránky v době dovolených," konstatuje Klára Gajdušková z České spořitelny.

Zhruba stejnou obsazenost (okolo poloviny kapacity) uvádí také Komerční banka a ČSOB. Hůře (z hlediska dalších zájemců) je na tom kupříkladu Citibank, BAWAG  Bank a Volksbank. U Citibank je volných asi 20 procent schránek, u BAWAG je obsazenost podle města 40 až 90 procent.

V případě Volksbank je dokonce většina kapacit v Praze, Brně a některých dalších městech již vyčerpána. "Řada zájemců o využití bezpečnostních schránky je zařazena na čekací listiny," říká Petr Žibřid, ředitel marketingu Volksbank.

Ceny se hodně odlišují

V čem na trhu bezpečnostních schránek panují značné rozdíly, jsou jejich ceny. Zájemci  se mohou setkat s nabídkami od necelých tří set korun za rok až po několik tisíc korun v závislosti na bance a velikosti trezoru. Nejkratší doba pronájmu je u většiny bank jeden měsíc. Cena je pak obvykle jednou dvanáctinou ročního pronájmu.

"Banka nemá pevně stanovené sazby za jednotlivé boxy, jejich určení je plně v kompetenci konkrétních poboček," upozorňuje Denisa Salátková z externí komunikace ČSOB.

Například nejmenší schránku (42x26x7 cm) v České spořitelně si lze na některých pobočkách pronajmout ročně za 238 korun.

Někde pochodí jen klienti

Banky se v případě bezpečnostních schránek odlišují také v tom, zda tuto službu nabízejí pouze svým klientům, nebo komukoliv. Zatímco například v Komerční bance a České spořitelně si mohou cennosti uložit všichni zájemci, v ČSOB, BAWAG Bank či Citibank pochodí jen klienti těchto bank.

Zajímavá situace je v případě fúzující HVB Bank a Živnostenské banky. V případě HVB Bank si dosud mohli trezorové schránky pronajímat všichni, u Živnostenské banky byly bezpečnostní sejfy vyhrazené jen pro klienty privátního bankovnictví.

"Jak bude situace vypadat od 5. listopadu 2007, kdy bude již existovat jen UniCredit Bank, je ještě předčasné hovořit," říká Tomáš Pavlík, mluvčí obou bank.

POROVNÁNÍ PODMÍNEK BEZPEČNOSTNÍCH SCHRÁNEK U VYBRANÝCH BANK

Banka Minimální roční cena* Omezení pronájmu
BAWAG Bank 800 Kč Pouze pro klienty
Citibank 1 080 Kč Pouze pro klienty
Česká spořitelna 238 Kč Pro všechny zájemce
ČSOB Individuální Pouze pro klienty
HVB Bank 500 Kč Pro všechny zájemce
Komerční banka 1 214 Kč Pro všechny zájemce
Volksbank 360 Kč Pro všechny zájemce
Živnostenská banka 2 380 Kč Pouze pro klienty**

Poznámky: * Cena za pronájem nejmenší bezpečnostní schránky, ** Nabídka platí jen pro klienty privátního bankovnictví

Zdroj: banky

autor: šal | 22. 9. 2007 10:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama