Chcete strhnout výběr v korunách? Okrádat při platbách v cizině bude nyní složitější

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 3. 2022 12:59
Klienti bank budou víc chráněni při platbách kartou v zahraničí na dovolené nebo při výběrech peněz z bankomatů stejně jako zahraniční turisté v tuzemsku, pokud tyto transakce doprovází směna měn, takzvaná dynamická konverze (DCC). Počítá s tím novela zákona o platebním styku, kterou schválila Sněmovna a která má klienty chránit před nevýhodnými kurzy.
Dynamic Currency Conversion (DCC) u bankomatu.
Dynamic Currency Conversion (DCC) u bankomatu. | Foto: Doporučení Air Bank pro klienty v cizině

Na poskytování této služby prostřednictvím bankomatů bude dohlížet Česká národní banka a v případě obchodníků Česká obchodní inspekce. Takovéto transakce bývají v současné době pro klienty nevýhodné. Novela má proto klienty víc chránit.

V účinnost má vstoupit k letošnímu 1. červenci. Pro zákon hlasovali poslanci ze všech sněmovních klubů, nikdo z nich nebyl proti. Zpravodaj k předloze Patrik Nacher (ANO) vyjádřil naději, že jeho přijetím skončí dynamická směna jako cesta k okrádání klientů.

Dynamická konverze (DCC) spočívá v okamžitém převodu účtované částky na měnu, ve které je veden bankovní účet klienta. Nabízí tak úhradu transakce přímo v českých korunách, nikoliv v měně dané země.

"Pokud tedy (zákazníci) zaplatí například v německém platebním terminálu kartou nebo budou v tamním bankomatu vybírat eura, nebude jim jakožto držitelům bankovního účtu v českých korunách účtována částka v eurech, ale právě v českých korunách. Tento kurz však bývá zpravidla méně výhodný," popisuje ministerstvo financí.

Nově má platit povinnost informovat klienta ještě před transakcí jako o použitém směnném kurzu, tak o úplatě za tuto službu. Pokud to neudělá, pak mu nebude náležet úplata za tuto službu.

Předkládaná novela zavádí licencování provozovatelů nezávislých bankomatů poskytujících službu dynamické konverze s možností takovou licenci odejmout. Zároveň zavádí veřejnoprávní sankce za porušování informační povinnosti při poskytování služby DCC. "Osoby, které budou poskytovat tuto službu prostřednictvím bankomatu, budou tedy nově licencovaným subjektem ze strany České národní banky," uvádí návrh zákona.

Další změnou je úprava ustanovení týkající se povinnosti úvěrových institucí vést platební účty takzvaným nebankovním poskytovatelům platebních služeb.

Tato povinnost je zachována, nicméně úvěrové instituce budou moci odmítnout otevření takového účtu či od smlouvy o účtu odstoupit pouze, budou-li pro to mít objektivní, nediskriminační a přiměřený důvod. "Porušení povinností bude veřejnoprávně sankcionováno," upozorňuje materiál.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy