ČEZ zlevní o desetinu. Lákavá sleva se nemusí vyplatit

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
13. 5. 2013 18:50
Domácnosti mohou díky nové produktové řadě FIX na elektřině od ČEZu ušetřit až 2500 korun
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Společnost ČEZ na začátku tohoto týdne oznámila, že zlevní elektřinu o deset procent. Podmínkou pro slevu je však fixace ceny do konce roku 2015.

Pro domácnost, která elektřinu používá ke svícení, napájení spotřebičů a vaření, to podle údajů ČEZu znamená roční úsporu 387 korun. Odběratelé žijící v rodinných domech, kteří elektřinou i topí, pak podle ČEZu uspoří přes 2500 korun za rok.

Standardního tarifu, tedy základní produktové řady Comfort, se zlevnění - přinejmenším prozatím - nedotkne. A to přes to, že ČEZ letos nakupuje elektřinu na trhu o 15 procent levněji než loni, jak připomíná analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Pokud zákazník slevu využije a objedná si produkt ČEZ Fix, nesmí až do roku 2015 odejít ke konkurenčnímu dodavateli. Nedotkne se jej ani případné další zlevnění elektřiny, pokud by její cena na trhu pokračovala v poklesu.

Zlevnění se týká pouze silové, tedy neregulované části ceny elektřiny. Ta tvoří v průměru 44,7 procenta celkové částky, kterou domácnosti platí za elektřinu. Zbývající část tvoří poplatek za distribuci nebo příspěvek na obnovitelné zdroje energie, stanovený Energetickým regulačním úřadem.

Fixace se vyplatí, jen když ceny porostou 

"Fixace ceny je pro zákazníka výhodná, pokud elektřina do konce roku 2015 zdraží. "Pokud ale k nárůstu cen nedojde nebo naopak silová elektřina zlevní, je fixace nevýhodná. Vzhledem k tomu, že je smlouva uzavřena na dobu určitou, nelze od této smlouvy v průběhu sjednané doby odstoupit," říká Kateřina Vaňková ze serveru SrovnejEnergie.cz.

Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí.
Logo skupiny ČEZ na pražském ústředí. | Foto: Reuters
Čtěte také:
Na slevy už láká i ČEZ. Šťáva zlevní vstupné, ne proud
Za průměrný plat je polovina elektřiny oproti roku 1995

ČEZ v oficiálním materiálu tvrdí, že kolem vývoje cen elektřiny panuje velká nejistota. "Cena na burze je ovlivňována mnoha faktory a fixace ceny v době, kdy je cena nízko, zajistí domácnostem úsporu výdajů za elektřinu od teď až do konce roku 2015," láká zákazníky na produkt ČEZ Fix Alan Svoboda, obchodní ředitel společnosti.

"Fixace ceny vždy znamená, že máte na jedné straně jistotu, že případný růst cen silové elektřiny na trhu váš účet neohrozí. Na straně druhé se vzdáváte možnosti mít ještě nižší cenu v případě dalších poklesů tržních cen. Navíc se obvykle musíte zavázat na delší dobu," připomíná analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Další zlevnění je reálné, ne jisté

Podle něj se ceny silové elektřiny na trhu v posledních měsících výrazně snížily. Zatímco ČEZ loni elektřinu pro letošní rok nakupoval za 48,4 eura za MWh, letos ji zatím nakupuje za 41,2 eura za MWh, tedy o zhruba 15 procent levněji. "Pokud se v následujících měsících nestane nic dramatického, půjde tedy i cena tradičního ročního tarifu pro rok 2014 dolů," předpokládá Hatlapatka.

Přestože vše ukazuje na zlevnění, nelze podle Hatlapatky vyloučit ani výraznější výkyvy cen elektřiny. "Ve hře je mnoho nejistot, především další osud systému obchodování s emisními povolenkami," mírní však optimismus Hatlapatka.

Zafixovat si o desetinu nižší cenu mohou nyní jen ti, kteří podobný produkt ještě nevyužívají. Kdo si zafixoval cenu u ČEZu dříve, tato nabídka se jej netýká.

S případným přechodem na ČEZ Fix nejsou spojeny žádné speciální poplatky oproti standardní produktové řadě Comfort.

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Reuters
Čtěte také:
Pokuty pro dodavatele energií: Kdo dostal nejvyšší?
Nový trik podvodníků: Chyba ve smlouvě na elektřinu

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 6 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy