ČEZ vás láká na fixaci cen elektřiny. Vyplatí se to?

Karel Toman
18. 10. 2012 5:00
Fixací si zajistíte jen neměnnost tržní části ceny, která nyní stejně neroste
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Fixace cen elektřiny je zjevně v módě. Od 1. října přichází s touto nabídkou i společnost ČEZ. Přidala se tak ke konkurenci, která už zakotvení ceny silové elektřiny na rok či dva nabízí.

Je ale vůbec o co stát? Proč si - lhostejno u kterého dodavatele - pojistit současnou cenu, když i sám obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda upozorňuje, že "cena elektřiny v poslední době na burzách poklesla"? Nebude tedy proud spíš zlevňovat?

Tak jednoduché to bohužel není.

Silová elektřina stagnuje, regulovaná zdražuje

"Ceny silové elektřiny se na trzích skutečně již delší dobu drží dole a obecný názor je, že by měly zůstat nízko ještě nějaký čas, minimálně velkou část příštího roku," říká hlavní analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

"To by tedy znamenalo, že rozdíl mezi tím, zda si cenu nyní zafixujete na dva roky, nebo ne, by nemusel být velký," dodává. Například právě zmíněný ČEZ nabízí fixaci do roku 2014 výměnou za závazek, že u něj klient zůstane.

Fixací si ale odběratel zajistí jen neměnnost tržní ceny silové elektřiny, tedy jedné ze dvou hlavních složek výsledné ceny.

"Pro konečné spotřebitele je dnes mnohem větším problémem nejistota vývoje regulovaných položek ceny. Cena silové elektřiny bohužel není tím elementem, který nejvíce ovlivňuje konečný účet spotřebitelů - tím jsou pohyby v příspěvcích na obnovitelné zdroje a podobné položky," uvádí Hatlapatka. Výši těchto položek neurčuje trh, ale Energetický regulační úřad, a v posledních letech je ovlivňuje hlavně rostoucí příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů, tedy zejména dotace fotovoltaických elektráren.

Také u ČEZ si tak můžete zafixovat jen tržní cenu, nikoliv regulovanou. Ať už tedy tržní cena zůstane na stejné úrovni, klesne, nebo stoupne, ve výsledku s největší pravděpodobností stejně zaplatíte více než letos, protože regulovaná složka ceny stoupne.

Rozhodování o fixaci je tak podle Hatlapatky především o tom, jestli vám víc vyhovuje jistota ceny. A taky zda jste ochotni se výměnou za to zavázat u dodavatele na delší dobu. "Například pro menší podnikatele může být taková fixace zajímavá z pohledu plánování nákladů," tvrdí Hatlapatka.

Pro ty, co chtějí jistoty

"Obecně bych řekla, že fixace je vhodná pro lidi, kteří se obávají růstu nákladů a mají rádi jistotu. To jim, alespoň částečně, tato nabídka zajistí," myslí si Kateřina Vaňková, jednatelka nezávislého srovnávacího portálu Srovnejenergie.cz.

Elektřina - ilustrační foto
Elektřina - ilustrační foto | Foto: Reuters
Čtěte také:
Banky i ČEZ před vámi tají, jak mění smlouvy. Braňte se
Lovci energií. Kradou smlouvy a naučí psát i negramotné

Tarify s fixovanou cenou za silovou elektřinu nabízejí  z velkých dodavatelů E.ON i PRE, z větších alternativních dodavatelů například Centropol.

Pokud se tedy klient rozhodne vsadit na pár let jistoty a spočítá si, že se mu fixace vyplatí, s případnou změnou tarifu nebo rovnou dodavatele tak podle Vaňkové není důvod otálet.

"Někteří zákazníci preferují jistotu a zvolí fixaci, i když může nakonec být o něco méně výhodná. Jiní raději sází na smlouvu na dobu neurčitou, kde můžou v případě zdražení opět přejít k levnějšímu dodavateli a optimalizovat tak svoje náklady na energie průběžně," dodává Vaňková.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČEZ
Neutrácejte zbytečně a vyberte si nejlevnějšího dodavatele ve vašem kraji díky jednoduchému srovnávači cen elektřiny. Vyřídíme za vás i přechod k jinému dodavateli.


 

Právě se děje

Další zprávy