Cestovní pojištění pro lyžaře: Největší slevu hledejte u své zdravotní pojišťovny

Ekonomika František Mašek, Ekonomika
10. 1. 2016 21:26
V EU sice platí Evropský zdravotní průkaz, kryje ale jen nejnutnější ošetření ve zdravotním zařízení, které má smlouvu v rámci veřejného zdravotního pojištění. Předejít riziku statisícových výdajů lze sjednáním komplexního cestovní pojištění. Při jeho výběru zkuste kontaktovat i svou zdravotní pojišťovnu, jsou až o polovinu levnější než komerční pojišťovny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Po teplém začátku zimy snad už pořádně začíná lyžařská sezóna. Na zahraničních sjezdovkách by ale lidé neměli zapomenout na cestovní pojištění s dostatečně velkou pojistnou částku. Zranit lyžaře v Alpách nebo třeba v Tatrách a platit vše ze svého může vyjít na statisíce až miliony korun.

V Evropské unii a v některých dalších zemích sice platí Evropský zdravotní průkaz, kryje ale jen nejnutnější ošetření ve zdravotním zařízení, které má smlouvu v rámci veřejného zdravotního pojištění. Jet do Alp bez cestovní pojistky, kryjící alespoň léčebné výlohy, je tedy riziko. Lepší je komplexní cestovní pojištění, které se vztahuje i na riziko úrazu, ztráty zavazadel a odpovědnosti za škodu.

Modelový příklad, který porovnává základní varianty týdenního cestovního pojištění čtyřicátníka a čtyřčlenné rodiny v Evropě, ukazuje, že pojistit vše většinou stojí necelou tisícovku. V některých pojišťovnách dokonce asi polovinu této sumy. Vedle ceny hraje důležitou roli částka, na kterou je klient pojištěn. V některých pojišťovnách činí základní varianta milion korun, což nemusí stačit, v jiných je naopak tento limit neomezený.

Při výběru cestovního pojištění nezapomeňte kontaktovat svou zdravotní pojišťovnu. Většina z nich nabízí klientům slevy, díky nimž přijde týdenní pojištění cesty za sněhem do Rakouska, Francie, Itálie či jiné evropské země daleko méně, než když využijete klasickou komerční pojišťovnu.

Potvrzuje to modelový příklad vycházející z údajů zdravotních pojišťoven působících na českém trhu. Zdravotní pojišťovny nemají s výjimkou Pojišťovny Všeobecné zdravotní pojišťovny licence k poskytování komerčních pojistek a musí při nabídce cestovních pojistek spolupracovat s klasickými pojišťovacími ústavy. Fakt, že jsou levnější, tak působí jako paradox. Je ale třeba vzít v úvahu silnou konkurenci na trhu, kvůli které se zdravotní pojišťovny snaží nalákat klienty na řadu výhod, včetně levnějšího cestovního pojištění.

Z porovnání týdenního pojistného čtyřicátníka a čtyřčlenné rodiny při pobytu v Evropě vychází nejlevněji pojištění léčebných výloh pro klienty Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví. Na komplexním cestovním pojištění, které kryje i riziko úrazu, odpovědnost za škodu a ztrátu zavazadel, nejvíce ušetří klienti využívající Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra. Podívejme se například na rodinu se dvěma dospělými ve věku 44 a 42 let a s dětmi ve věku 13 a 11 let. Komplexní cestovní pojištění je u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra přijde na 459 korun za týden.

Pojistná smlouva někdy vyžaduje, aby klient nosil přilbu či různé chrániče, což je ostatně v některých zemích a regionech povinné. Když je při nehodě zjištěn alkohol, pojišťovna nemusí uhradit nic, nebo zaplatí mnohem méně. Lidé by měli v případě nehody vždy co nejrychleji kontaktovat asistenční službu pojišťovny, vše vyfotografovat či získat kontakt na svědky.

Čtěte podrobněji na webu Hospodářských novin.

 

Právě se děje

Další zprávy