Cestovní pojištění pro lyžaře: Největší slevu hledejte u své zdravotní pojišťovny

Ekonomika František Mašek, Ekonomika
10. 1. 2016 21:26
V EU sice platí Evropský zdravotní průkaz, kryje ale jen nejnutnější ošetření ve zdravotním zařízení, které má smlouvu v rámci veřejného zdravotního pojištění. Předejít riziku statisícových výdajů lze sjednáním komplexního cestovní pojištění. Při jeho výběru zkuste kontaktovat i svou zdravotní pojišťovnu, jsou až o polovinu levnější než komerční pojišťovny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Po teplém začátku zimy snad už pořádně začíná lyžařská sezóna. Na zahraničních sjezdovkách by ale lidé neměli zapomenout na cestovní pojištění s dostatečně velkou pojistnou částku. Zranit lyžaře v Alpách nebo třeba v Tatrách a platit vše ze svého může vyjít na statisíce až miliony korun.

V Evropské unii a v některých dalších zemích sice platí Evropský zdravotní průkaz, kryje ale jen nejnutnější ošetření ve zdravotním zařízení, které má smlouvu v rámci veřejného zdravotního pojištění. Jet do Alp bez cestovní pojistky, kryjící alespoň léčebné výlohy, je tedy riziko. Lepší je komplexní cestovní pojištění, které se vztahuje i na riziko úrazu, ztráty zavazadel a odpovědnosti za škodu.

Modelový příklad, který porovnává základní varianty týdenního cestovního pojištění čtyřicátníka a čtyřčlenné rodiny v Evropě, ukazuje, že pojistit vše většinou stojí necelou tisícovku. V některých pojišťovnách dokonce asi polovinu této sumy. Vedle ceny hraje důležitou roli částka, na kterou je klient pojištěn. V některých pojišťovnách činí základní varianta milion korun, což nemusí stačit, v jiných je naopak tento limit neomezený.

Při výběru cestovního pojištění nezapomeňte kontaktovat svou zdravotní pojišťovnu. Většina z nich nabízí klientům slevy, díky nimž přijde týdenní pojištění cesty za sněhem do Rakouska, Francie, Itálie či jiné evropské země daleko méně, než když využijete klasickou komerční pojišťovnu.

Potvrzuje to modelový příklad vycházející z údajů zdravotních pojišťoven působících na českém trhu. Zdravotní pojišťovny nemají s výjimkou Pojišťovny Všeobecné zdravotní pojišťovny licence k poskytování komerčních pojistek a musí při nabídce cestovních pojistek spolupracovat s klasickými pojišťovacími ústavy. Fakt, že jsou levnější, tak působí jako paradox. Je ale třeba vzít v úvahu silnou konkurenci na trhu, kvůli které se zdravotní pojišťovny snaží nalákat klienty na řadu výhod, včetně levnějšího cestovního pojištění.

Z porovnání týdenního pojistného čtyřicátníka a čtyřčlenné rodiny při pobytu v Evropě vychází nejlevněji pojištění léčebných výloh pro klienty Oborové zdravotní pojišťovny zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví. Na komplexním cestovním pojištění, které kryje i riziko úrazu, odpovědnost za škodu a ztrátu zavazadel, nejvíce ušetří klienti využívající Zdravotní pojišťovnu ministerstva vnitra. Podívejme se například na rodinu se dvěma dospělými ve věku 44 a 42 let a s dětmi ve věku 13 a 11 let. Komplexní cestovní pojištění je u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra přijde na 459 korun za týden.

Pojistná smlouva někdy vyžaduje, aby klient nosil přilbu či různé chrániče, což je ostatně v některých zemích a regionech povinné. Když je při nehodě zjištěn alkohol, pojišťovna nemusí uhradit nic, nebo zaplatí mnohem méně. Lidé by měli v případě nehody vždy co nejrychleji kontaktovat asistenční službu pojišťovny, vše vyfotografovat či získat kontakt na svědky.

Čtěte podrobněji na webu Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy