Česko i Slovensko v lednu skončily s přebytkem

hjp
1. 2. 2008 15:42
K vyšším částkám pomohly změny v daních

Praha/Bratislava - Jak český, tak i slovenský stát v lednu letošního roku hospodařil s přebytkem.

Informovala o tom dnes ministerstva financí obou zemí.

Česká republika v prvním měsíci roku 2008 vykázala přebytek 9,7 miliardy korun. V rozpočtu na celý letošek pak počítá se schodkem ve výši 70,8 miliardy korun.

Příjmy v rozpočtu se meziročně zvýšily o 15,7 miliardy na 98,8 miliardy korun. Příjmy z daní a poplatků tvořily více než polovinu všech příjmů, tedy 55,5 miliardy korun. Podle českého úřadu byl růst ovlivněn především vyšším inkasem spotřebních daní a daně z přidané hodnoty.

Na DPH stát vybral 28,2 miliardy korun, meziročně o 13,7 procenta více.

Podle slovenské vlády stát podmínky pro přijetí eura splní

Slováci v lednu hospodařili s přebytkem 13,03 miliardy slovenských korun. Rozpočet vytěžil především z dobrého růstu ekonomiky, v lednu mu ale pomohlo také předzásobování cigaret před koncem loňského roku.

Příjmy na Slovensku se zvýšily na 35 miliard korun, tedy o 28,9 procenta. I slovenský stát však počítá na celý rok s deficitem, který by mohl dosáhnout částky 31,98 miliard korun.

Snaha přijmout euro za svou měnu nutí Slováky zlepšovat stav svých veřejných financí. Ministr financí Ján Počiatek uvedl, že schodek veřejných financí za rok 2007 by se měl pohybovat pod úrovní 2,5 procenta HDP, čímž by kritérium pro přijetí eura splnil. Slovensko však nyní podle Evropské unie musí přijmout ještě další reformy.

Podle Počiatka Slovensko snižuje svůj deficit dostatečně rychle.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy