České dráhy zjednoduší nákup jízdenky v e-shopu, zrychlí také vrácení peněz

Roman Šitner
15. 8. 2016 7:30
Při nákupu jízdenky po internetu musí cestující zadat číslo osobního dokladu. Pokud jej pak ve vlaku nemá, nebo se prokáže například cestovním pasem místo občanského průkazu, je jízdenka neplatná a musí si koupit novou. Peníze za původní jízdenku přitom dráhy nevrátí. Dopravce nyní nákup zjednoduší, stačí mu jen jméno a příjmení. Rychlejší bude také vrácení nevyužité jízdenky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – České dráhy od poloviny září zjednoduší nákup jízdenky přes internet. Od lidí už nebude chtít číslo občanského průkazu nebo jiného dokladu, postačí jen jméno a příjmení.

Pro cestující, kteří nemají zákaznickou In kartu, je dosud nákup jízdenky v e-shopu Českých drah poměrně komplikovaný. Musí totiž zadat nejen jméno a příjmení, ale také číslo osobního dokladu. Tím může být občanský průkaz, řada lidí ale kvůli ochraně citlivého údaje zvolí raději číslo řidičského průkazu nebo jiného dokladu.

Jízdenku z e-shopu sice není nutné tisknout, ale průvodčímu ve vlaku musí cestující sdělit jak číslo jízdenky, tak ukázat doklad uvedený při nákupu. Problém nastává, když má u sebe jiný doklad – například jen občanský průkaz, zatímco na jízdenku uvedl řidičský průkaz. V takovém případě je jízdenka neplatná a cestující si musí koupit nový, navíc obvykle s příplatkem. Původní jízdenku přitom nelze vrátit, protože v den jízdy ji už České dráhy nepřijímají zpět.

Paradoxní je, že při nákupu jízdenky u klasické pokladny na nádraží nejsou podobné údaje potřeba. České dráhy to vysvětlovaly tím, že jízdenky do nemístenkových vlaků (jichž je naprostá většina) jsou platné celý den, a pokud je průvodčí nestihne během cesty zkontrolovat, mohl by jednu jízdenku někdo jezdit celý den.

“Kdybychom v takových podmínkách nekontrolovali identitu cestujícího, šlo by na nakopírovaný doklad jezdit v době platnosti na uvedené trase opakovaně a bez omezení,” říká mluvčí drah Radek Joklík. Nevysvětluje už ale, proč dráhy požadují číslo dokladu i u místenkových vlaků, ani proč se dosud nespokojily jen se jménem, které může cestující prokázat libovolným dokladem.

Od poloviny září přijde změna. “Od 15. září dojde k rušení identifikace číslem průkazu, nebude jej tak třeba zadávat v e-shopu a kontrolovat ve vlaku. K prokazování bude stačit pouze jméno a příjmení cestujícího, které doloží personálu příslušným dokladem. Snažíme se tento systém zjednodušit,” popisuje Joklík.

České dráhy chtějí zlepšit i možnosti storna jízdenky. Člověk, který se cestu rozhodne zrušit, dosud musí čekat až tři měsíce na vyjádření drah a případné vrácení peněz. Přitom pokud by jízdenku koupil na pokladně a také ji tam pak vrátil, získá peníze zpět okamžitě.

“Pro jednoduché případy storna elektronických jízdenek připravujeme nové řešení, kdy bude žádost vyřízena automaticky ihned. Realizace z kapacitních důvodů nejspíše počátkem příštího roku,” říká Joklík.

Soukromí konkurenti Regiojet a Leo Express používají mnohem jednodušší systém, kdy lze jízdenku okamžitě vrátit přes internet až půl hodiny před odjezdem. U Českých drah jde zrušit jízdu nejpozději předchozí den (v den odjezdu pouze při zpoždění z výchozí stanice). U soukromých dopravců je jízdenka vázána na konkrétní spoj, a pokud ji cestující včas nezruší a vlak nestihne, jízdenka propadne. Naopak u Českých drah ji lze v zásadě využít po celý den, tedy na jakýkoliv spoj na stejné trase.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy