České daně jsou pod průměrem EU, ukazuje nové porovnání

Tereza Holanová Tereza Holanová
5. 5. 2013 20:40
Po připočtení povinného pojistného se už Češi dostanou nad unijní průměr
Foto: Thinkstock

Brusel - Daňové zatížení v České republice je podle Eurostatu mírnější, než činí průměr Evropské unie. Daň z příjmu fyzických osob má nyní nižší jen šest států, firmy jsou na tom podobně.

V celé členské sedmadvacítce se na daních vybralo 38,8 procenta hrubého domácího produktu Evropské unie. V případě eurozóny pak šlo o 39,5 procenta HDP. Vyplývá to ze zprávy Eurostatu o daňových trendech v zemích EU.

V Česku se jednalo o 34,4 procenta HDP - což je třináctý nejnižší výsledek v EU. Nejvíce odvádějí - v poměru k výkonu své ekonomiky - Dánové (47,7 procenta) a Švédi (44,3 procenta). Pod třiceti procenty se naopak drží Litva (26 procent), Bulharsko, Slovensko či Irsko.

Nejvyšší daň z příjmu fyzických osob se vybírá ve Švédsku (56,6 procenta) a v Dánsku (55,6 procenta), následují Belgie (53,7 procenta) a Portugalsko (53 procent). Nejméně musí platit naopak Bulhaři (10 procent) a Litevci (15 procent). Česká reálná sazba 22 procent je sedmá nejnižší v EU. V případě zdanění korporací tuzemské firmy platí osmé nejnižší odvody v EU.

Kromě toho Eurostat sleduje takzvané implicitní sazby daně (ITR), a to z práce, kapitálu a ze spotřeby. Zjednodušeně to znamená podíl daňových výnosů v dané oblasti k potenciálnímu základu těchto jednotlivých daní.

Například v případě spotřeby jde v ČR tedy o poměr částky, která se vybere na dani z přidané hodnoty a spotřební dani, k celkovým konečným nákladům domácností na spotřebu.

V roce 2011 měla tato sazba v Česku hodnotu 21,4 procenta - tento podíl se meziročně zvyšuje (v roce 2000 šlo ještě o 18,8 procenta). V tomto případě se tuzemsko nachází nad průměrem EU, ten činil 20,1 procenta.

S pojistným jsme nad průměrem

Nad unijním průměrem je Česko také u ITR z práce. Tu Ministerstvo financí ČR definuje jako "podíl daní a veřejnoprávního pojistného, které platí z pracovních příjmů jak zaměstnavatel, tak zaměstnance, k celkovým nákladům práce".

Po započtení povinného pojistného tak česká sazba v roce činila 39,8 procenta, v celé unii 35,8 procenta. Výše než v tuzemsku se v roce 2011 (novější čísla u tohoto ukazatele ještě nejsou k dispozici) dostala ITR třeba v Belgii, Itálii nebo Rakousku, ve všech těchto zemích přesahovala 40 procent.

Právě pojistné na veřejnoprávní pojištění představuje největší část daňového zatížení práce v České republice. Kompletní přehled implicitních daňových sazeb ukazuje tabulka, země jsou sestupně řazené podle ITR z práce.

 

Právě se děje

Další zprávy