Spořitelna slibuje "poplatkové leháro". Zadarmo ale není

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
29. 7. 2014 6:30
Recenze nové marketingové kampaně České spořitelny. Tak jako ve většině předchozích případů platí, že pro skutečný účet zdarma je potřeba jít ke konkurenci.
Nová kampaň České spořitelny.
Nová kampaň České spořitelny. | Foto: Česká spořitelna

Praha - "Poplatkové leháro" na pět let slibuje ve své nové reklamní kampani Česká spořitelna. Akce trvá do konce září.

Výhodnější podmínky oproti standardním účtům slibuje za doporučení nového klienta, a to jak doporučiteli, tak doporučenému. Doporučitel přitom nemusí být klientem České spořitelny.

Tak jako ve většině předchozích případů ale zájemci ani tentokrát nezískají u největší tuzemské banky zcela bezplatný účet.

Spořitelna ve skutečnosti nabízí přesně to, co slibuje v hlavním sdělení kampaně: "Přijďte k nám ve dvou a získáte oba vedení osobního účtu zdarma". Zájemci by si tedy měli dát pozor na slovo "vedení účtu".

Za odchozí platby zaplatíte víc

Bez poplatků je totiž především měsíční vedení běžného účtu, tedy jinak u spořitelny běžně účtovaný paušál 69 korun měsíčně. Samostatný poplatek nechce spořitelna ani za samotné používání internetového bankovnictví (ten ovšem nechce ani u své standardní nabídky, neplatí se za něj obvykle už ani u konkurence).

Součástí bezplatného balíčku jsou podle kampaně také "služby, které všichni využíváme nejčastěji". Konkrétně jde o příchozí platby, dva výběry měsíčně z bankomatů České spořitelny (další přijde nyní na šest korun, od poloviny srpna na pět korun; výběry z bankomatů konkurence jsou za 40 korun), dále bezkontaktní platební kartu i bezkontaktní nálepku a podúčet pro "peníze stranou" (z něj nelze čerpat peníze platební kartou, nicméně nejde o spoření - úrok je prakticky nulový, stejně jako na hlavním účtu).

Nepříjemné překvapení tak čeká na zájemce, kteří mezi "nejčastěji využívané služby" řadí také odchozí platby. Ty totiž zdarma nejsou, a řídí se tedy běžným sazebníkem.

Od poloviny srpna jde navíc spořitelna proti trendu a poměrně výrazně je zdražuje: Za odchozí platbu zadanou elektronicky tak klienti zaplatí sedm korun (dosud čtyři), pokud transakce směřuje do jiné tuzemské banky, nebo pět korun (dosud dvě), pokud jde o převod v rámci České spořitelny. Kdo zadává platby přes sběrný box na pobočce, zaplatí od půlky srpna 22 korun (nyní 17 korun) za platbu mimo Českou spořitelnu a 20 korun (nyní 15 korun) za platbu v rámci spořitelny.

Kdo posílá více plateb v měsíci, může si za 29 korun koupit balíček neomezeného počtu elektronicky zadaných odchozích plateb.

Výhoda na pět let

Kdo "poplatkové leháro" využije, získá bezplatné vedení účtu na dobu pěti let. Ovšem pouze v těch měsících, kdy splní - poměrně snadnou - podmínku provést alespoň tři transakce (příchozí a odchozí platby či platby kartou).

Za tyto úlevy ovšem klienti přijdou o jiné výhody oproti standardní nabídce. Nebudou totiž moci využívat bonusový klub iBod za platby kartou, což je poměrně rozsáhlý slevový program.

Podmínky účtu neobsahují speciální ustanovení o výpovědní době, účet lze tedy ukončit za standardních podmínek, neplatí se žádná sankce.

Láká i konkurence

S podobnou odměnou za doporučení klientů přicházejí i některé další banky. V poslední době je to Raiffeisenbank, která nabízí výraznější výhody. Poplatky totiž skutečně vynuluje, navíc u produktu eKonto Komplet, což je jeden z „nejvýkonnějších“ účtů v Česku. Na druhou stranu Raiffeisenbank odměňuje zase jen doporučitele, který do banky přivede dva nové klienty.

Díky nástupu nových menších bank (mBank, Fio, Zuno, Air Bank, Equa) a rostoucí konkurenci jsou ovšem účty bez poplatků nyní běžně dostupné i bez toho, aby zájemce musel přinášet bankám nové klienty.

Na tento trend musely reagovat i větší a "starší" banky. Letos tak svou variantu bezpoplatkového konta představily UniCredit Bank a GE Money Bank. Bezplatný účet pro internetové uživatele má od loňského podzimu v nabídce i Česká spořitelna - podmínkou je zaplatit kartou u obchodníků alespoň 7000 korun měsíčně.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy