Na poště už konečně zaplatíte kartou, slibuje podnik

Česká pošta zůstává jedním z posledních významných míst, kde nepřijímají platební karty - s výjimkou partnerské banky.
Zaplatíme kartou. Ilustrační snímek
Zaplatíme kartou. Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Na přepážkách České pošty by lidé po mnoha letech zpoždění mohli zaplatit platební kartou jakékoliv z tuzemských bank. Státní podnik dosud zůstává jedním z posledních významných míst, kde takto platit nelze - s výjimkou karet vydaných partnerskou ČSOB.

Ministr vnitra Milan Chovanec, pod jehož resort pošta spadá, považuje dosavadní stav za nesmyslný. Vedení pošty nyní intenzivně pracuje na tom, aby klienti v příštím roce už kartami platit mohli.

Jako hlavní důvod, proč na pobočkách dosud nelze platit jinými kartami než partnerské ČSOB (a její Era Poštovní spořitelny), jsou podle pošty vysoké poplatky, které by musela odvádět ze služeb, na nichž si sama nemůže vzít nic navíc. Právě tyto poplatky se ale mají brzy výrazně snížit - tlačí na to Evropská komise.

"Česká pošta se na tuto příležitost připravuje a předpokládá úspěšné vyřešení celé problematiky co nejdříve v průběhu roku 2015," řekla online deníku Aktuálně.cz mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Zatím se to nevyplatí

Vedle samotného technického řešení je zatím problém hlavně v tom, že pošta by na akceptaci karet prodělala. Obchodník, v tomto případě pošta, totiž z každé transakce kartou platí poplatek - zjednodušeně řečeno jakousi provizi vydavateli karet.

V případě pošty se situace komplikuje takzvanou svěřenou hodnotou, typickou pro produkty jako poštovní poukázka, dobírka nebo platba SIPO v hotovosti. Lidé jimi přes poštu hradí třetím stranám pevně dané částky. A pošta si do této částky nemůže "schovat" poplatek za provedení transakce a případně i marži.

"Například u poštovní poukázky je průměrná svěřená hodnota 1500 korun, k tomu odměna pro poštu - takzvané poukázečné - činí 22 korun. Poplatek za platbu kartou by v takovém případě činil zhruba 15 korun, které by musela hradit Česká pošta, což je ekonomicky nepřijatelné," vysvětluje Selicharová.

Evropská komise nyní připravuje omezení poplatků za platbu kartou na maximálně 0,2 procenta u debetních karet a na 0,3 procenta u kreditních karet. Nová pravidla by mohla začít platit už v průběhu příštího roku. Pro poštu je to výrazný impuls. "Na základě regulace EU se nám od roku 2015 otevírá nově prostor pro zajištění ekonomicky přijatelného modelu akceptace karet," potvrzuje Selicharová.

Pošta ale nespoléhá jen na - zatím nejistý - termín unijní regulace. Už nyní jedná s bankami a kartovými společnostmi. "Naše snahy směřují k tomu, aby bylo možné v roce 2015 platit kartami," dodává mluvčí pošty.

Chovanec: Je nesmyslné, že to nejde

Poštu do akceptace karet tlačí také ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), do jehož resortu Česká pošta spadá. "Je nesmyslné, aby se na poště takto platit nedalo, karty je třeba zavést. Pokud to bude možné, ideální by to bylo od 1. ledna 2015," řekl v pořadu České televize Události, komentáře na začátku října. Ministr nyní čeká na analýzu pošty ohledně toho, kdy a jak bude možné službu zavést.

Podle zákulisních informací byl celý projekt na poště hotový a připravený k podpisu ještě pod bývalým ředitelem pošty Petrem Zatloukalem, jehož v březnu Chovanec odvolal. I proto by neměl být pro poštu problém platby kartou na pobočkách spustit už v příštím roce.

Optimisticky to tentokrát vidí i zástupci kartových asociací. "Za MasterCard to bylo reálné už minulý rok, udělali jsme změny ekonomického modelu a vyšli jsme poště vstříc. I nadále jsme ochotni jednat o podpoře přijímání našich karet s poštou," říká Miroslav Lukeš, šéf MasterCard pro český a slovenský trh.

"Snahu České pošty podporujeme. Přestože Visa nesouhlasí s navrhovanou regulací mezibankovních poplatků ze strany Evropské komise, právě chystané změny mohou urychlit rozhodování České pošty ohledně přijímání platebních karet," přidává se Marcel Gajdoš, šéf Visa pro Česko a Slovensko.

Lidé karty chtějí

Nyní se dá na poště platit jen kartami ČSOB a její značky Era Poštovní spořitelna. Banka je totiž takzvaným aliančním partnerem pošty, provozuje na poštách své pobočky a také platební terminály, takže pošta za platby kartami ČSOB nemusí platit žádné poplatky.

ČSOB sice nyní na poště neprovozuje systém, který by mohl okamžitě akceptovat i karty dalších bank, může ho ale dodat. "Jsme stále připraveni nabídnout řešení pro akceptaci karet v souladu s vývojem na trhu platebních karet v Evropě za co nejlepších podmínek pro klienty i Českou poštu," říká mluvčí banky Pavla Hávová.

Lidé o platby kartou na poště stojí. V průzkumu společnosti MasterCard zmínila poštu jako místo, kde platební terminály nejvíce chybí, přesně polovina z tisícovky dotázaných, pro 26 procent byla přitom pošta první volbou. Za poštou skončili doktoři (celkem 38 % a 13 % jako první volba), úřady (31 a 9 %) a kavárny, bary či restaurace (29 a 12 %).

Nechtěli jsme to přenášet na klienty

Pošta samozřejmě mohla akceptaci karet na přepážkách zavést už v minulosti s tím, že by poplatky za tyto transakce nechala platit přímo své klienty, kteří by se pro platbu kartou rozhodli. Ti by si tak připlatili zhruba procento z platby a pošta by nic netratila.

"Rozhodli jsme se, že poplatky na zákazníky přenášet nechceme. Hledáme řešení, které nezatíží ani zákazníky a ani Českou poštu," vysvětluje Selicharová.

____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!


 

Právě se děje

Další zprávy