Češi už se nebojí platit na internetu, říká statistika

Petr Kučera Petr Kučera
18. 12. 2013 16:00
Vedle online plateb rostou také celková čísla transakcí u všech obchodníků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Počet i objem plateb kartou přes internet v Česku výrazně roste. Jen ve třetím čtvrtletí letošního roku stoupl počet transakcí o 43 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Vedle online plateb rostou také celková čísla transakcí u všech obchodníků.

Vyplývá to ze statistik Sdružení pro bankovní karty zahrnujících údaje od terminálů všech tuzemských provozovatelů.

Během letošního července až září provedli lidé v Česku přes web zhruba 2,83 milionu plateb z celkem 98 milionů u všech tuzemských obchodníků. Loni ve třetím čtvrtletí to bylo 1,98 milionu online plateb z celkem 79,3 milionu, předloni 1,36 milionu ze 70 milionů.

Pokud jde o objem transakcí, lidé ve třetím čtvrtletí zaplatili po webu zhruba 2,68 miliardy z celkových 77,76 miliardy uhrazených kartami u obchodníků. Loni to bylo 2,16 z celkem 72,2 miliardy, předloni 1,59 z celkem 66,6 miliardy.

Lidé přitom platí kartou čím dál nižší částky, u plateb přes internet jde nyní v průměru o 950 korun. "Z dat je patrný pozitivní trend, že si lidé zvykli hradit přes internet už i menší částky než dříve," říká výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán.

"Ve čtvrtém kvartálu letošního roku očekáváme nárůst online transakcí ještě větší, to hlavně díky vánočním svátkům," říká Martina Piskorová, marketingová ředitelka MasterCard pro Českou republiku a Slovensko.

Průzkum Master Index na vzorku zhruba 1000 respondentů ukazuje, že 92 procent uživatelů internetu nakupuje online alespoň občas a 43 procent tak činí pravidelně. Nejsilnější skupinou využívající internet k nákupům jsou lidé mezi 30 a 39 lety, je jich celých 95 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy