Češi splácí faktury stále později, trápí podnikatele

Petr Kučera Petr Kučera
31. 5. 2011 11:42
Nový průzkum: Zpoždění plateb roste, pořád je ale pod evropským průměrem

Praha - Čeští spotřebitelé, podnikatelé i veřejná správa splácejí faktury stále později. Ukázala to studie European Payment Index, kterou každoročně zpracovává švédská společnost Intrum Justitia.

Průměrné zpoždění plateb firmám od spotřebitelů se v Česku zvýšilo z loňských 12 na letošních 13 dní. Mezi podnikateli se průměrné zdržení oproti dohodnutému termínu zvýšilo z 15 na 17 dní a ve vztazích mezi podnikateli a veřejnou správou pak zpoždění vzrostlo z 10 na 13 dnů.

Objem faktur splácených během standardních 30 dnů klesl z loňských 60 na letošních 55 procent, uvedli v průzkumu čeští podnikatelé. Současně narostl počet faktur splacených v období 31 až 60 dnů, a to z 22 na 28 procent.

Pomalý jih, rychlý sever

Čeští podnikatelé splácí své faktury průměrně za 47 dní. Evropský průměr nicméně činí 56 dnů, hůře než Česko jsou na tom mimo jiné i Belgie, Francie a Irsko.

Nadprůměrná délka plateb je obvyklá hlavně v jižních zemích Evropy. Kromě zpoždění je to ale dáno i delší standardní dobou splatnosti, která se v Řecku, Itálii či Španělsku pohybuje kolem 70 dnů.

Společně s prodlením je pak faktura mezi podnikateli průměrně splacena nejpozději v Řecku (v průměru za 110 dní), v Itálii (kolem 105 dní) a Španělku (99 dní). Veřejná správa proplácí faktury ještě pomaleji - v Řecku či Itálii až za půl roku, ve Španělsku za 153 dní.

Naopak platební kultura je vzorová hlavně v severských zemích. Nejrychleji - v průměru za 27 dní - si podnikatelé proplatí fakturu ve Finsku.

Platby v Česku jsou rizikové

Problémem v Česku jsou ale především odepsané pohledávky. I kvůli tomu skončila Česká republika až na 23. místě z 26 zemí v žebříčku rizikovosti plateb. Čím nižší umístění, čím větší riziko - celkem se hodnotilo zhruba dvacet faktorů.

Nejméně rizikové jsou podle studie Finsko, Švédsko, Norsko a Island. Naopak hůře než Česko skončily Kypr, Portugalsko a Řecko.

Podíl odepsaných pohledávek na souhrnném obratu evropských firem se letos podle studie zvedl na 2,7 procenta. V Česku činí hodnota tohoto indikátoru 3,1 %, bez změny vůči předchozímu roku.

Jednou z hlavních příčin rostoucího objemu navždy ztracených pohledávek jsou bankroty. Do insolvence se loni podle studie dostalo v Evropě na 220 tisíc firem, což je zhruba 600 firem denně.

Unie chystá směrnici

"Výsledky průzkumu ukazují, že špatná platební morálka českým podnikům stále způsobuje značné problémy, omezuje jejich likviditu a snižuje možnosti pro jejich další rozvoj," říká k výsledkům studie Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Komora proto prosazuje brzkou implementaci Směrnice o opožděných platbách z února 2011, která by měla přispět k omezení problému zpožďování plateb. "Směrnice mimo jiné zavádí pravidlo, že orgány veřejné moci hradí faktury do 30 kalendářních dní," dodává Kužel.

 

Právě se děje

Další zprávy