Češi si loni pořídili mobily za 10 miliard

Miroslav Čepický
9. 4. 2007 23:00
V Česku se loni prodalo 2,6 milionu telefonů
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - V Česku se loni prodalo 2,6 milionu telefonů. To je o sedm procent více než v roce 2005. Průměrná hodnota přístroje se loni pohybovala kolem čtyř tisíc korun.

Vyplývá to z údajů, které Aktuálně.cz poskytla společnost GfK Praha a mobilní operátoři.

Vynásobením počtu telefonů a průměrné hodnoty každého z nich vyjde konečná částka kolem deseti miliard korun. Takovou hodnotu mají nové mobilní telefony, se kterými Češi začali volat loni.

Hotově jen část

Ne za všechny telefony ovšem lidé a firmy zaplatili plnou cenu přímo při pořízení mobilu. U mobilních operátorů je běžnou praxí dotování cen mobilů. Zákazníkům je nabízejí až o tisíce korun levněji za to, že se jim upíšou k placení faktur zpravidla po dobu dvou let. Během nich si pak od zákazníka peníze, o než telefon zlevnily, vyberou zpět.

Právě i tato politika operátorů zvyšuje počet prodaných mobilů. Češi velmi reagují na to, že mohou zaplatit málo peněz  a hned si  zboží odnést. Mnoho mobilů je takto k mání za velmi malé částky.

Nejvíc na dračku jdou právě ty nejlevnější telefony. Tím nejprodávanějším byla loni Nokia 1600, která stojí kolem 1500 korun. Operátoři ji se smlouvou nabízejí ale i jen za zlomek plné ceny. A prodalo se jí dohromady několik stovek tisíc kusů.

Lidé si nový telefon pořizují stále častěji. "Zatímco v roce 2005 byla doba obměny telefonu kolem tří let, loni už se pohybovala pod dvěma roky," říká Martin Žabka, mluvčí Telefónica O2.

Ceny mobilů přitom padají. "Loni se snížila průměrná cena nedotovaných telefonů na 4700 korun, což je o šest set korun méně než v roce 2005," říká Robert Stránský z GfK Praha.

Motorola patří v Česku k oblíbeným. Větší úspěch ale slaví například v USA.
Motorola patří v Česku k oblíbeným. Větší úspěch ale slaví například v USA. | Foto: Aktuálně.cz

Operátoři uvádějí průměrné hodnoty různé. Pokud se ale zprůměrují s GfK, je jisté, že za mobil dají lidé v průměru nejméně čtyři tisíce korun.

A telefony přitom nabízejí mnohem více. Standardem je dnes digitální fotoaparát či mp3 přehrávač. To jsou podle odborníků nejčastěji žádané funkce. "U těch nejvybavenějších modelů je v poslední době více žádané bezdrátové připojení k internetu technologií WI-FI a také například GPS navigace," říká Robert Stránský.

Ve světě každý šestý

V Česku si loni mobil koupil podle dostupných čísel každý čtvrtý člověk. Ve světě stejný propočet vychází hůře, mobil si pořídil jen každý šestý z celkových zhruba 6,5 miliardy lidí. Statistiky samozřejmě nahoru táhnou právě vyspělé země.

  • Loni se ve světě prodalo přes miliardu mobilů

Dohromady se na celé planetě loni zcela poprvé v historii prodalo přes miliardu mobilů za rok. Vyplývá to z údajů společnosti IDC. Podle nich si celosvětové prvenství udržela i v Česku velmi oblíbená Nokia. Druhá byla mezi výrobci Motorola a třetí  Samsung Electronics.

 

Právě se děje

Další zprávy