Digitální podpis bude výrazně jednodušší. Pravost nově ověří pouhý internet banking

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
23. 9. 2021 6:18
Konec podpisů na úřadě, u přepážky, v kanceláři. Různé smlouvy a dokumenty budou moci nově Češi podepsat na dálku, třeba z domova. Nová služba nazvaná BankID SIGN bude dostupná přes bankovní identitu, tedy běžný internet banking. Platit začne nejpozději do konce října, nyní je v testování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

V Česku stále chybí všeobecně používaná forma digitálního podpisu. Lidé ho nahrazují například komplikovaným a zdlouhavým tištěním dokumentů, které následně podepíšou, naskenují a pošlou zpět. Používá se také forma 'prostého podpisu', kdy klient dokumenty podepisuje zadáním kódu doručeného na mobilní telefon. Druhá strana ale nemá jistotu, kdo skutečně dokument podepsal. 

"BankID SIGN ověří klienta prostřednictvím bankovní identity, což je jednoznačná identifikace. Klient vlastně dá pokyn bance, aby za něj dokument podepsala," říká k novince výkonný ředitel společnosti Bankovní identita Marek Růžička, podle něhož jde o důležitý krok k digitalizaci Česka. 

Zaručený podpis bude ve formátu PDF a jeho pořízení zabere pár minut. Pokud bude chtít klient podepsat například smlouvu s dodavatelem služeb, přihlásí se na jeho stránkách prostřednictvím bankovní identity, přečte si podmínky smlouvy a následně klikne na odkaz typu: "Chcete podepsat smlouvu přes bankovní identitu". Poté ho kontaktuje banka a vyzve ho, aby podpis potvrdil podobně jako při zadávání příkazu k úhradě. Po potvrzení je dokument podepsán. 

"Náš zaručený podpis bude uživatel moci využívat v naprosté většině případů, kdy se podepisuje," doplňuje Marek Růžička. Za digitální podpis uživatelé nic neplatí, je pro ně zdarma.

Nabídnout možnost zaručeného podpisu klientům je výhodné podle Růžičky i pro firmy. Stačí, aby se akreditovaly k bankovní identitě. "Urychlí proces získání zákazníka od navázání kontaktu až po podpis smlouvy. Nyní se často stává, že i když se s případným klientem domluví, ten nakonec k osobnímu podpisu smlouvy nedorazí," říká odborník a odkazuje na průzkum, který si společnost nedávno dělala. 

Z něj vyplynulo, že 40 procent uživatelů opouští on-line žádosti před jejich ukončením. Jedna třetina zákazníků odchází kvůli množství dat, která musí poskytnout druhé straně, další třetina pak rezignuje kvůli časové náročnosti. "A vyšlo nám také to, že se o 50 procent zvyšuje počet dokončených nákupů v on-line prostředí, když je žádost jednoduchá a rychlá," láká k využívání nové služby Růžička. 

A vyjmenovává další výhody. "Pojišťovny mohou díky digitálnímu podpisu lépe řešit například škodné události s neklienty. Bude možné také na dálku podávat žádosti o dotace, podepisovat nájemní či kupní smlouvy."

Společnost Bankovní identita pomocí digitální platformy BankID propojuje firmy a instituce s bankami. Samotná bankovní identita, přirovnávaná k digitální občance, je tvořena přihlašovacími údaji do internetového bankovnictví. Usnadňuje přihlašování, ověřování a potvrzování transakcí. Služba začala fungovat letos v lednu poté, co širší využití přinesla novela bankovního zákona.

Společnost Bankovní identita založilo deset bank - Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank, Fio banka, Komerční banka, mBank, Moneta, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Ověření prostřednictvím bankovní identity ale zatím nabízí jen pět z těchto finančních domů, další se postupně přidávají. Potřebují totiž akreditaci od ministerstva vnitra.

Zatím má bankovní identitu aktivovanou 4,2 milionu klientů, alespoň jednou ji využilo přes půl milionu osob. Lze se s ní přihlásit například na Portál občana nebo vyřídit daně, zkontrolovat si doklady, založit datovou schránku nebo si nechat na důchodové kalkulačce sociální správy spočítat výši budoucího důchodu a evidovanou dobu pojištění.

Občané ji mohou částečně využívat i při nákupu zboží a služeb po internetu, při vyřizování dodávek energií nebo telekomunikačních služeb nebo při sázení. Mezi firmami, které se připravují nově na připojení k bankovní identitě, je například i Centrální depozitář cenných papírů a několik investičních společností.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 4 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy