Češi platí za zranění na sjezdovce, množí se i podvody

Marie Samuelová
22. 3. 2011 15:12
Roste počet způsobených škod i jejich výše, hlásí pojišťovny
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Martina Machová

Praha - Osmnáctiletý mladík z Prahy se na školním zájezdu v rakouských Alpách snažil ve frontě u lanovky "procpat" mezi stojícími lidmi ke své skupině a nechtěně strčil do čekajícího muže. Ten kvůli tomu upadl na ruku, přisedl si ji a zlomil. Následovala cesta na policii a sepsání protokolu.

Po několika měsících přišly na pojišťovnu Generali, u níž byl mladík pojištěn, vyčíslené náklady za léčení, ušlou mzdu a za právníka zraněného muže. Výsledná škoda činila 15 tisíc eur, tedy zhruba 375 tisíc korun.

Protože vina byla jednoznačně na straně mladíka a nároky zraněného muže se plně prokázaly, pojišťovna za klienta uhradila plnou výši škody.

Takovéto škody způsobené třetím osobám, které se vyplácí z odpovědnostních připojištění cestovních pojistek, už nejsou v českých pojišťovnách neobvyklé. Naopak podle odborníků každoročně narůstají.

Stále více Čechů si proto k běžnému cestovnímu pojištění sjednává i pojištění odpovědnosti. Zvláště pak pro zimní dovolené. Na jednu stranu je to chrání od velkých škod, které by museli splácet třeba celý život. Na druhou stranu se ale kvůli nim stávají někdy i oběťmi pojistných podvodů.

Téměř o čtvrtinu víc

Například jen Evropská cestovní pojišťovna v letošní zimní sezoně zatím řešila tolik událostí souvisejících s pojištěním odpovědnosti za škodu, že přesáhly částku přes 12 milionů korun. To představuje nárůst o 23 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Nejčastěji jde o případy, kdy klienti při zimních sportech zraní jiného lyžaře. Ten pak chce zaplatit výdaje spojené s lékařským ošetřením, rekonvalescencí či ztrátou na výdělku.

Proč se počet takových událostí každým rokem zvyšuje? "Jedním z důvodů pravděpodobně je, že čeští lyžaři, kteří mají odpovědnost krytou v rámci cestovního pojištění, rozdávají na potkání své nacionále a zahraniční lyžaři je pak zneužívají," domnívá se mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek.

Růst souvisí i s členstvím České republiky v Evropské unii. "Češi už pro zahraniční lyžaře nepatří mezi občany z "východní Evropy". Jsme vnímaní jako země s dobrým právním prostředím, se znalostmi o odpovědnosti za způsobené škody a také dobrou vymahatelnosti mezinárodního práva," říká Ondřej Rušikvas, ředitel obchodu a marketingu Evropské cestovní pojišťovny. 

Škody jdou do milionů

Pokud je poškozený v produktivním věku a je na něm závislých několik osob (manžel/ka, děti, rodiče) a dojde-li k trvalejšímu výpadku jeho příjmu a nákladné léčbě, mohou jeho nároky podle Evy Svobodové z pojišťovny Uniqa snadno vyšplhat až do několika milionů korun.

Zvyšující se suma za škody souvisí i s tím, že ceny za lékařské ošetření a případné operace jsou v západní Evropě nesrovnatelně vyšší než v Česku. "Část sumy souvisí i s poškozením majetku, zejména lyžařského vybaveni při srážce," doplňuje Rušikvas. 

V rámci cestovní pojistky se nevztahuje pojištění odpovědnosti na škody způsobené pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek. Pojištění odpovědnosti za škodu občana z činnosti v běžném občanském životě nezahrnuje ani škody způsobené úmyslně.

Čtěte také
Autor fotografie: Dušan Klimeš

Roste i počet podvodů

Ne vždy ovšem jde o situaci, kdy je český klient opravdu viníkem. Někdy se může podle Milana Káni z pojišťovny Kooperativa jednat i o záměr "poškozeného". Několik podezřelých případů už pojišťovna prošetřuje, většinou se ale velmi těžko prokazuje úmysl.

"Roste počet organizovaných pojistných podvodů, kdy jsou po českých lyžařích po zdánlivě nevinné kolizi na sjezdovce vymáhány obrovské částky za újmu na zdraví, na základě operace, či za ušlý výdělek," upozorňuje mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Svobodová.

Takovým škodám podle ní v současnosti dominuje Rakousko, kde všechny podobné případy automaticky řeší policie. Dále je to Itálie a Francie.

Podobná událost je stresová, a pokud člověk dostatečně neovládá cizí jazyky nebo nezná rozsah pojištění či se neorientuje v právních předpisech dané země, stres se umocňuje. Člověk pak je náchylnější k rozhodnutím, která by za standardních podmínek neučinil.

Specialisté pojišťoven proto shodně doporučují, aby klienti v zahraničí rozhodně nepodepisovali žádné protokoly, kterým nerozumějí. Případně mohou, i česky, popsat, jak k události došlo a pouze toto prohlášení podepsat. Dobré je také si zajistit svědky, kteří by pak mohli vypovědět, jak k události došlo.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Pojistné hlášky roku: Synovec sklenáře mi rozbil okno
Ženy nesmí mít levnější pojištění auta, rozhodl soud EU
Rathova hasičská daň zdraží povinné ručení, říká vláda

Roste ale nejen výše škod, které chtějí poškození uhradit z pojištění odpovědnosti. S tím jak stále více Čechů vyjíždí na lyže do ciziny, zvyšuje se zájem klientů právě i o tento typ pojištění.

Pojištění na kartě nemusí stačit

Jen pojišťovna Generali hlásí meziročně přibližně desetiprocentní nárůst počtu klientů, kteří si spolu s cestovním pojištěním sjednávají i pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu.

Češi jsou u zimních sportů rovněž podle odborníků více ochotni uzavřít speciální cestovní pojištění, které je na míru připraveno přímo pro aktivní zimní dovolenou a to i v případě, že jinak třeba pro letní dovolené využívají standardní cestovní pojištění v rámci platebních karet. Tato standardní pojištění bývají univerzální a nepokrývají zcela veškerá rizika, která souvisí se zimními sporty.

"Zvýšený zájem o pojištění odpovědnosti zaznamenáváme zejména u lyžařských zájezdů," říká také Milan Káňa z Kooperativy. Právě u lyžařských dovolených je toto pojištění podle něj obzvlášť důležité, neboť se na nich s větší pravděpodobností stane, že při sportování do někoho "vrazíte" či se s ním jinak střetnete, než při klasických letních dovolených.

 

Právě se děje

Další zprávy