Češi platí za plyn zbytečně moc. ERÚ pomůže určit přiměřenou cenu, chce zavést i strop

Petr Lukáč ČTK Petr Lukáč , ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2016 19:03
Regulační úřad začne počítat a zveřejňovat takzvané indikativní ceny plynu, které mají lidem pomoci orientovat se v tom, zda za plyn neplatí příliš mnoho. Přechodem k výhodnějšímu dodavateli by domácnosti podle Vitáskové mohly v součtu ušetřit pět až osm miliard korun ročně. Podobné opatření chystá regulátor i pro ceny elektřiny.
Foto: Martin Svozílek/Economia

Praha – Energetický regulační úřad (ERÚ) chce zavést maximální ceny zemního plynu pro domácnosti. Uvedla to šéfka úřadu Alena Vitásková.

Pomoci tomu má novela energetického zákona, na níž hodlá regulátor spolupracovat s ministerstvem průmyslu a obchodu. To ale změnu zákona zváží až poté, co ERÚ v této věci plně využije své možnosti, řekla agentuře ČTK Dita Havlíčková z tiskového oddělení ministerstva. 

Již nyní regulační úřad zavede takzvané indikativní ceny plynu, které mají zákazníkům na maloobchodním trhu pomoci orientovat se v tom, zda za plyn neplatí příliš mnoho.

Hodnoty indikativních cen plynu pro letošní čtvrté čtvrtletí představil ERÚ na dnešní tiskové konferenci, dál je bude počítat a zveřejňovat ve čtvrtletní periodicitě.

"Bude to soubor opatření, která nám pomohou omezit případné anomálie na trhu," říká k chystaným změnám Vitásková. Anomálií je podle ní například to, když obchodníci v cenách pro domácnosti dlouhodobě nereflektují levnější plyn na burze, tedy pokles velkoobchodních cen.

Ušetřete za plyn

Hledáte levnějšího dodavatele plynu? Porovnejte si aktuální nabídky online!

Ministerstvo průmyslu uvedlo, že o cenách plynu s Vitáskovou pravidelně jedná. Zásadní problém podle ministerstva není na trhu pro firmy, pro sociálně nejslabší domácnosti jsou ale ceny plynu vyšší, než jaké by mohly být. "Jsme připraveni zvážit přípravu legislativního návrhu - změny zákona, nicméně ne dříve, dokud ERÚ nevyužije dostupných prostředků k regulaci ceny podle platné legislativy," uvedlo MPO.

Ministr Jan Mládek (ČSSD) před časem vyzval Vitáskovou, aby zcela využila svých kompetencí a pokusila se o regulaci, k níž má zmocnění již nyní v energetickém zákoně a zákoně o cenách. "ERÚ společně s Českou národní bankou a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže takové pravomoci k dispozici má," uvedlo ministerstvo.

Opatření jsou podle Vitáskové potřeba i přes to, že trh s plynem je v Česku liberalizovaný a působí na něm 88 obchodníků. Že jsou ceny vyšší, než by měly, zjistil ERÚ z analýzy téměř 200 cenových nabídek.

Přechodem k výhodnějšímu dodavateli by domácnosti podle Vitáskové mohly v součtu ušetřit pět až osm miliard korun ročně. "Ale nedokážeme to přesně posoudit, protože posuzujeme jenom ceníky, zatímco skutečná cena, kterou domácnosti platí, může být nižší,“ vysvětluje.

Stejné opatření připravuje Energetický regulační úřad i pro elektřinu. Indikativní cenu ERÚ vypočítá jednoduchým spojením ceny komodity a marže obchodníka.
Takový výpočet nicméně nemůže zohlednit fakt, že obchodníci pro své odběratele často nakupují s předstihem, takže ceny nemusí vždy reflektovat aktuální propady cen na burzách.

Podle obchodníků nelze jednoduše porovnávat jednotlivé nabídky na trhu. "Stanovit indikativní cenu plynu v rámci tak širokého spektra obchodníků, různých produktů, služeb, servisu, garancí i kvality služeb je zavádějící. Dalším podstatným faktorem ovlivňujícím výslednou cenu jsou také náklady na zajištění bezpečnosti a garance dodávek zejména v zimním období," uvedl mluvčí největšího distributora plynu v ČR, skupiny RWE, Martin Chalupský.

Důvod, proč by měl stát do konkurenčního prostředí jakkoliv zasahovat, nevidí například jednatel největšího alternativního dodavatele energií v Česku Bohemia Energy Jiří Písařík. "Máme možnost srovnání se Slovenskem, kde je trh regulovaný. Když má regulace i jiný podtext, jako například sbírání politických bodů, vždy uškodí jedné skupině spotřebitelů na úkor jiné skupiny, což neodpovídá tržnímu prostředí," sdělil Písařík.

Případné zavedení maximální ceny by se podle Vitáskové netýkalo takzvaných fixací – tedy smluv, kdy se zákazník smluvně zaváže dodavateli na několik let výměnou za jistotu pevné ceny. "Zde na sebe vzal obchodní riziko a mohl vydělat i prodělat," říká Vitásková.

Vitásková kandiduje v podzimních volbách do Senátu jako nestraník za hnutí Úsvit – Národní koalice v obvodu Ostrava-město. V případě svého zvolení je připravena ukončit své působení v čele Energetického regulačního úřadu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy