Češi jsou díky krizi opatrnější. Půjčují si lépe

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
13. 3. 2012 13:40
Bilion a tři sta miliard korun - tolik dlužíme bankám a úvěrovým společnostem
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Lidé si loni půjčovali zodpovědněji než v letech minulých, spláceli spotřebitelské úvěry a nové úvěry si zařizovali především na bydlení.

Z celkového objemu úvěrů ke konci roku 2011, který meziročně stoupl o 4,5 procenta na 1,3 bilionu korun, činily dlouhodobé půjčky využívané především na investice do bydlení 73 procent. Jejich objem stoupl loni o 6,6 procenta na 922 miliard korun. Vyplývá to z dat Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Podle registrů měly ke konci loňského roku úvěr u banky, úvěrové či leasingové společnosti tři miliony obyvatel, počet úvěrových smluv v registrech činil 5,5 milionu.

"Z celkového objemu půjčených peněz tvořily dlouhodobé úvěry, tedy hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, 73 procent. Objem dlouhodobých úvěrů se plynule zvyšoval ve všech čtvrtletích, zatímco krátkodobé půjčky měly klesající tendenci," uvedla výkonná ředitelka společnosti CBCB - Czech Banking Credit Bureau Zuzana Pečená. Společnost CBCB provozuje Bankovní registr klientských informací.

Objem krátkodobých půjček, mezi které patří spotřebitelské úvěry a leasing, loni klesl o jedno procento na 343 miliard korun.

"Řada lidí vloni své krátkodobé závazky totiž uhradila a nové půjčky měly menší objem. Lidé se tedy pod vlivem ekonomické nejistoty chovali ke svým financím zodpovědně a půjčovali si spíše na dlouhodobé investice do bydlení," uvedla Pečená.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Máte volných 100 tisíc. Která banka vám dá vyšší úrok?
Nejabsurdnější je poplatek za dříve splacenou půjčku
Kolik letos zaplatíte vaší bance? Přehled změn poplatků

Objem nesplácených úvěrů loni mírně stoupl na 40 miliard korun. Problémovější jsou krátkodobé úvěry, kde objem nesplácených úvěrů činil přes 27 miliard korun, tedy necelých 70 procent všech ohrožených úvěrů.

Své závazky řádně nesplácelo necelých 300 tisíc lidí, více než 90 procent z nich mělo krátkodobý úvěr.

"Objem úvěrů ohrožených nesplácením se meziročně nepatrně zvýšil, avšak počet klientů s problémy se splácením se naopak snížil, což je dobrá zpráva," uvedl Jiří Rajl, výkonný ředitel sdružení LLCB, které v Česku provozuje Nebankovní registr.

Bankovní statistika ve shodě

Podobnou statistiku v úterý zveřejnila také Česká bankovní asociace. Ta eviduje ke konci letošního ledna bankovní úvěry poskytnuté občanům (nikoli firmám) ve výši lehce přesahující jednu miliardu korun.

Meziročně podle této statistiky došlo k pětiprocentnímu nárůstu, když i zde je možné vypozorovat stejný trend jako u statistiky registrů - objem spotřebitelských úvěrů se zmenšil o 2,23 procenta na necelých 158 miliard, naopak objem úvěrů na bydlení vzrostl, a sice o 5,89 procenta na celkových 774,5 miliardy korun.

Povzbuzující je pokles úvěrů v selhání (déle jak 90 dnů po splatnosti). Zatímco ke konci ledna 2011 banky evidovaly 6,3 procenta takových úvěrů, ke stejnému datu roku 2012 tento klíčový údaj poklesl na 5,96 procenta.

Méně selhávají při splácení úvěrů jak firmy, tak občané. U podniků se podíl snížil z 8,87 na 8,1 procenta, u obyvatelstva z 5,15 na 4,97 procenta.

Průměrná úroková sazba v lednu podle statistiky ČBA stagnovala, když u úvěrů na bydlení činila 3,95 procenta oproti prosincovým 3,94 procenta. Na spotřebu si pak lidé u bank půjčovali za průměrný úrok ve výši 14,03 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy