reklama
 
 

Češi hodlají víc spořit, i když víc utratí

22. 3. 2008 15:00
Nejvíce věří nákupům na internetu, tvrdí studie

Praha - Češi mají letos v plánu mnohem více spořit. Zároveň ale očekávají, že se jejich výdaje zvýší. Vyplývá to ze studie Barometr Cetelem, která srovnává názory a postoje spotřebitelů ve 12 evropských státech a v Rusku.

Zvýšit své úspory letos hodlá téměř třetina Čechů, o 10 procent více než loni. Česká republika je spolu se Slovenskem jedinou zemí, kde se projevil v záměrech spořit výrazný meziroční nárůst.

S většími výdaji počítá celých 85 procent lidí. Vede je k tomu hlavně zdražování energií a řady poplatků.

Podle výsledků ale panuje v České republice dobrá nálada. "Češi hodnotí svou situaci obecně stále dobře. Se známkou 5,2 z 10 se v roce 2007 umístili lépe než evropský průměr," uvádí Václav Horák, generální ředitel Cetelem. "Kromě tradičně optimistických zemí nás ovšem předhonilo také Slovensko a Rusko," upozorňuje.

Zvýšení výdajů přes rostoucí optimismus očekává prakticky celá Evropa. Obává se poklesu své koupěschopnosti. Letos proto jejich záměr nakupovat klesá. Zvýšený zájem panuje jen v oblastech rekonstrukce bydlení, nákupu nemovitostí, automobilů a počítačového vybavení.

A kde je zájem naopak menší? U mobilních telefonů nebo elektrospotřebičů.

Pokud se Češi odhodlají utrácet, celá čtvrtina z nich se vydá na internet. Evropský průměr je přitom 28 procent. V čistě internetových obchodech nakupuje 74 procent Čechů, nejvíce ze všech sledovaných zemí.

Zatímco v roce 2006 bylo k internetu připojeno 29 procent českých domácností, za dva roky by to měla být již téměř polovina. Přístup k vysokorychlostnímu internetu má v současnosti 53 procent Čechů.

Letos plánují obyvatelé Česka utratit na internetu nejvíce za zábavu, jako jsou například knihy, vstupenky, CD, ale také cestování.

autor: hjp, kst | 22. 3. 2008 15:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama