Češi hodlají víc spořit, i když víc utratí

hjp, kst
22. 3. 2008 15:00
Nejvíce věří nákupům na internetu, tvrdí studie

Praha - Češi mají letos v plánu mnohem více spořit. Zároveň ale očekávají, že se jejich výdaje zvýší. Vyplývá to ze studie Barometr Cetelem, která srovnává názory a postoje spotřebitelů ve 12 evropských státech a v Rusku.

Zvýšit své úspory letos hodlá téměř třetina Čechů, o 10 procent více než loni. Česká republika je spolu se Slovenskem jedinou zemí, kde se projevil v záměrech spořit výrazný meziroční nárůst.

S většími výdaji počítá celých 85 procent lidí. Vede je k tomu hlavně zdražování energií a řady poplatků.

Podle výsledků ale panuje v České republice dobrá nálada. "Češi hodnotí svou situaci obecně stále dobře. Se známkou 5,2 z 10 se v roce 2007 umístili lépe než evropský průměr," uvádí Václav Horák, generální ředitel Cetelem. "Kromě tradičně optimistických zemí nás ovšem předhonilo také Slovensko a Rusko," upozorňuje.

Zvýšení výdajů přes rostoucí optimismus očekává prakticky celá Evropa. Obává se poklesu své koupěschopnosti. Letos proto jejich záměr nakupovat klesá. Zvýšený zájem panuje jen v oblastech rekonstrukce bydlení, nákupu nemovitostí, automobilů a počítačového vybavení.

A kde je zájem naopak menší? U mobilních telefonů nebo elektrospotřebičů.

Pokud se Češi odhodlají utrácet, celá čtvrtina z nich se vydá na internet. Evropský průměr je přitom 28 procent. V čistě internetových obchodech nakupuje 74 procent Čechů, nejvíce ze všech sledovaných zemí.

Zatímco v roce 2006 bylo k internetu připojeno 29 procent českých domácností, za dva roky by to měla být již téměř polovina. Přístup k vysokorychlostnímu internetu má v současnosti 53 procent Čechů.

Letos plánují obyvatelé Česka utratit na internetu nejvíce za zábavu, jako jsou například knihy, vstupenky, CD, ale také cestování.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy