Češi chtěli využít světoznámou značku. Visa zasáhla

Tomáš Fránek
28. 5. 2013 6:10
Úřad odmítl chránit značku Visacz pro firmu nabízející víza Rusům
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Úřad průmyslového vlastnictví vyhověl protestům americké společnosti Visa, světoznámého vydatele platebních karet, proti ochraně "konkurenční" značky Visacz v Česku. Tu si chtěla výlučně pro sebe zaregistrovat stejnojmenná pražská společnost nabízející vyřízení víz ruským turistům.

Visa je podle aktuálního žebříčku BrandZ TOP 100 devátou nejcennější značkou na světě, její hodnota je odhadována na 56 miliard dolarů. Jenom v Evropě je nyní v oběhu 470 milionů karet Visa, téměř sedmina částek je zaplacena právě touto kartou. V Česku lidé s touto kartou utratili za zboží či výběry z bankomatů kolem 600 miliard korun.

Lidé si je nespletou

O ochranu značky Visacz požádala stejnojmenná pražská společnost. Podle zástupců firmy není značka nijak podobná s ochranným označením Visa, lidé by si je tedy nepletli. A výrazně se také liší služby obou společností.

„Naší hlavní činností je zprostředkování víz do České republiky (a služeb souvisejících) příslušníkům rusky mluvících zemí," uvedla firma v žádosti o ochranu značky Úřadu průmyslového vlastnictví.

Právníci americké karetní společnosti ale ostře protestovali. „Jsme vlastníkem mnoha ochranných známek ve více než 180 zemích světa, jen v České republice vlastníme práva ke čtyřem ochranným známkám," namítali. Podle nich by si lidé mohli myslet, že služby pražské firmy souvisí s nabídkou platebních karet.

Koncovka to nezmění

Úřad průmyslového vlastnictví námitky společnosti Visa uznal a rozhodl, že značka Visacz si ochranu nezaslouží. Obě značky jsou si natolik podobné, že by si je lidé pletli a to by poškodilo americkou společnost.

„Koncovka cz tento dojem zvrátit nemůže. Z hlediska celkového dojmu jsou porovnávaná označení podobná," konstatoval úřad. Tvrzení pražské firmy, že by značka platila pro služby nabízené pouze rusky mluvícím turistům, navíc podle něj postrádá logiku. „V tom případě by zřejmě ochranná známka byla psána například v azbuce a přihlašována právě na území těchto států," dodal Úřad průmyslového vlastnictví.

Neprošla NHL ani Metallica

Snahy některých tuzemských podnikatelů využít ve svůj prospěch slavné světové značky nejsou neobvyklé.

Například zástupci nejslavnější hokejové soutěže na světě, severoamerické NHL, letos dosáhli toho, že z registru chráněných názvů v Česku zmizí stejnojmenná značka, kterou čeští podnikatelé využívali pro svůj byznys (web s informacemi o hokejové soutěži).

Už dříve dosáhla podobného úspěchu například americká skupina Metallica. Po deseti letech zmizela v Česku z registru chráněných názvů stejnojmenná značka, kterou podnikatelé využívali pro svoje výrobky.

V minulosti se objevily také snahy českých podnikatelů o ochranu značek jako je Toyota nebo Tesco.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy