Češi bohatnou, ale Němce doženou až v roce 2055, říká studie

Ekonomika Ekonomika
14. 4. 2015 12:48
Jmění v hodnotě nad 100 tisíc dolarů má kolem 200 tisíc českých domácností, tedy asi pět procent, zatímco v západní Evropě je to 61 procent a v USA 54 procent.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Isifa / Thinkstock

Praha – Za dolarové milionáře se může prohlásit zhruba 10 tisíc tuzemských domácností, což jsou zhruba 0,2 procenta ze všech v České republice. Jmění v hodnotě nad 100 tisíc dolarů má kolem 200 tisíc českých domácností, tedy asi pět procent, zatímco v západní Evropě je to 61 procent a v USA 54 procent.

Vyplývá to ze studie Global Wealth Report 2014 společnosti The Boston Consulting Group (BCG), která už 14 let sleduje vývoj soukromých finančních aktiv v 63 zemích světa.

Pod pojem finanční aktiva (či jmění) počítá studie hotovost, depozita, podílové fondy, obchodované akcie či dluhopisy a životní i penzijní pojištění.

České domácnosti jsou ve vztahu k hrubému domácímu produktu (HDP) stále bohatší. Podíl jejich finančních aktiv vůči HDP dosahuje 93 procent, což je více než u Poláků (82 procent) nebo Slováků (78 procent). V Německu je to ale 195 procent, a v severní Americe dokonce 270 procent HDP.

"Pokud by česká ekonomika rostla v průměru jako dosud a Češi by zhodnocovali své finanční jmění o čtyři procenta ročně, pak by dosáhli současné úrovně bohatství německých domácností v roce 2055," říká Vít Pumprla, manažer pražské kanceláře BCG.

Ostatní rostou rychleji

Soukromá finanční aktiva českých domácností rostla v předchozích pěti letech v průměru o šest procent, což je ale pomaleji než celosvětový průměr. A dokonce pomaleji, než bohatly domácnosti v sousedním Polsku a na Slovensku (shodně o osm procent ročně).

„Hlavní důvod vidíme v nižších tempech růstu českého HDP a také relativně nižším podílu jmění českých domácností v akciích. Češi dávají přednost ukládání peněz v bankách, kterým důvěřují. Jde jim hlavně o to, aby neutrpěli ztráty,“ vysvětluje Pumprla.

Movití lidé v České republice jsou podle něj velmi konzervativní. Ti, kteří v roce 2014 disponovali finančními prostředky v hodnotě nad 100 tisíc dolarů, drželi 69 procent z nich v hotovosti a bankovních vkladech, 23 procent v dluhopisech a pouze devět procent v akciích.

Naproti tomu v západní Evropě držely stejně bohaté domácnosti jen 40 procent v hotovosti a v depozitech, 26 procent v dluhopisech a 34 procent v akciích. Severoamerické domácnosti tradičně preferují akcie, v nichž drží 52 procent svého finančního jmění, v dluhopisech mají 21 procent, v hotovosti a depozitech pouhých 28 procent.

Rovnostářské Česko?

Jmění je podle studie v Česku rozloženo rovnoměrněji mezi lidmi než v dalších zemích. Pět procent nejbohatších Čechů vlastní 45 procent celkového finančního bohatství, v Polsku je to 48 procent, na Slovensku 49 procent, v Německu 52 procent, a v USA dokonce 77 procent. A například „horních“ 20 procent Čechů drží 63 procent z celkového finančního jmění domácností, zatímco v Polsku je to 68 procent, na Slovensku 70 procent, v Německu 72 procent, a v USA dokonce 94 procent.

"Nejde však prvoplánově o žádné české rovnostářství. Menší koncentrace bohatství je také dána kratším obdobím kumulace finančních prostředků. Zatímco Češi měli na bohatnutí jen 25 let, západoevropané o 40 let déle," říká Pumprla.

Nejvíce bohatli lidé v Asii

V letech 2009 až 2014 na tom byla z hlediska dynamiky růstu v celosvětovém měřítku nejhůře západní Evropa. Její slabý ekonomický růst zbrzdil bohatnutí evropských domácností jen na čtyři procenta. Středoevropské země téměř držely krok se světovým průměrem a jejich domácnosti si připisovaly ke svému jmění sedm procent ročně. Nejvíce bohatli lidé v Asii, a to o 11 procent ročně, především díky silnému růstu HDP.

Nejvíce dolarových milionářů je v Severní Americe (7,7 milionu) a v Asii (5,4 milionu). V západní Evropě vlastní více než jeden milion dolarů „pouze“ 2,9 milionu domácností. Západní Evropa je naopak vedoucím regionem v počtu domácností s aktivy nad sto tisíc dolarů (celkem 107 milionů), což poukazuje na rovnoměrnější rozdělení bohatství mezi domácnostmi.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy