reklama
 
 

Čerpání dotací na kotle se má zrychlit, plánuje ministerstvo

1. 2. 2016 11:11
Díky velkému zájmu lidí o dotace se vypsání druhé výzvy může podle ministra životního prostředí významně urychlit. Částka pro jednotlivé kraje by měla i v následujících dvou výzvách zůstat pro všechny kraje stejná.

Ústí nad Labem - Ministerstvo životního prostředí chce výrazně urychlit čerpání peněz na výměnu kotlů. „Druhá výzva dotace by mohla být vypsána už na začátku příštího roku,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Kraje si v ní znovu rozdělí tři miliardy korun.

Česká republika získala v rámci Operačního programu Životní prostředí na výměnu kotlů devět miliard. Rozděleny budou ve třech výzvách. Kraje začaly žádosti v rámci první výzvy přijímat většinou minulý týden.

Ministerstvo původně předpokládalo, že současná výzva poběží do konce příštího roku. I díky velkému zájmu lidí o dotace se ale vypsání druhé výzvy může podle ministra významně urychlit. "Za ministerstvo životního prostředí máme ambici, aby ty peníze byly co nejrychleji mezi lidmi," řekl Brabec.

Pokud kraje budou schopny zpracovat žádosti rychle, ministerstvo podle něj udělá všechno pro to, aby rychle vyhodnotilo pro Evropskou komisi letošní první výzvu. "Pokud všechno dobře půjde, tak věřím, že bychom možná o rok mohli zrychlit postup, takže novou výzvu bychom mohli vypsat už na počátku příštího roku," uvedl Brabec. Devítimiliardová dotace by měla stačit na výměnu zhruba 100 000 starých kotlů.

Částka pro jednotlivé kraje by podle Brabce měla i v následujících dvou výzvách zůstat pro všechny kraje stejná. Například Moravskoslezský kraj tak získá třikrát téměř půl miliardy korun, Ústecký kraj třikrát 162 milionů korun. "Jediný důvod, který by to mohl změnit, by byl, že by nějaký kraj peníze nevyčerpal. Potom by se stejným klíčem rozdělovaly ty prostředky mezi ostatní kraje," dodal Brabec.

Ministerstvo vydalo seznam kotlů, na které se dotace vztahuje. "Výrobců jsou desítky, protože jsou to kotle od uhlí přes čistou biomasu, po kombinované kotle, kondenzační kotle, tepelná čerpadla. Určitě to neskončí tak, že by došly kotle. Není to jen o českých výrobcích, je to i o evropských výrobcích," řekl Brabec. Dodal, že asi třetina lidí má zájem o kombinované kotle na uhlí a biomasu.

Kraje začaly žádosti o dotace přijímat většinou minulý týden. Například v Ústeckém kraji bylo za první týden podáno přes 500 žádostí. Od dnešního rána žádosti přijímají i úředníci v Moravskoslezském kraji. Zájem o dotaci je tam mimořádný. Někteří žadatelé čekali před krajským úřadem od neděle.

autor: ČTK | 1. 2. 2016 11:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama