Ceny bytů padají dál. Stále se objevují zajímavé bonusy

Veronika Skálová Veronika Skálová
12. 4. 2010 16:50
Bydlení zlevňovalo i letos, ale ne všechny byty stejně. Krize dohnala některé prodejce k neuvěřitelným bonusům.
Někteří developeři museli k novému bytu přidávat řadu bonusů, aby jej za jeho původní cenu prodali. Ilustrační foto.
Někteří developeři museli k novému bytu přidávat řadu bonusů, aby jej za jeho původní cenu prodali. Ilustrační foto. | Foto: Central Group

Brno - Ceny bytů už dál klesat nemohou, nemají kam, tvrdili mnozí už vloni na podzim. Jejich omyl ukázala nejen čísla za poslední čtvrtletí loňského roku, ale i za první tři měsíce roku letošního. Ceny totiž dál klesají. Ukazují to jak údaje Českého statistického úřadu, tak data internetových portálů realitycechy.cz a realitymorava.cz.

Realitní kanceláře jsou nuceny vymýšlet nové a nové bonusy, které mají přimět zájemce ke koupi.

Developeři se až dosud předháněli v tom, co k novému bytu přihodí, jen aby nemuseli snížit jeho cenu a dát tak najevo, že byla přemrštěná. Akce nezahrnovaly pouze praktické vybavení domácnosti jako myčky nádobí, kuchyňské linky nebo pračky, objevily se i speciální akce nabízející například nové auto.

Bonusy k prodávané nemovitosti ale mohou být i jiného ražení. "Majitel tiskárny velmi spěchal s jejím prodejem. Nabídl tedy, že pokud se podaří rychle ji prodat, bude tam ještě půl roku pracovat zadarmo a předávat tak své know-how novým zaměstnancům. To se nakonec i stalo," popisuje kuriózní případ Daniel Říman, ředitel společnosti STING Commerce.

A bonusy mnohdy dostanou i majitelé nového rodinného domu. Někdejší majitel často nechá na původní adrese kromě vlastní nemovitosti i domácí zvířectvo. K rodinnému domu tak můžete nádavkem dostat i slepice nebo kozu.

Nabídkové ceny padají dál 

Podle čtvrtletních údajů statistického úřadu se ceny bytů v České republice snížily za první letošní čtvrtletí přibližně o 1,3 procentního bodu. Jde však o ceny nabídkové - tedy ty, za něž prodejci nemovitost chtějí prodat.

Reálné ceny se však od těch nabídkových liší a mění se obvykle výrazněji. Statistici odhadují, že reálné ceny klesaly v loňském roce vždy o několik procentních bodů více než ty nabídkové. Přesné údaje však zatím nemají k dispozici.

Developer Finep zlevnil některé byty, mimo jiné i v projektu Malý háj v pražských Štěrboholech
Developer Finep zlevnil některé byty, mimo jiné i v projektu Malý háj v pražských Štěrboholech | Foto: Finep
Čtěte také:
Výhodnější než spořicí účet. Poznejte novou hypotéku
Na trhu s nemovitostmi nastává jaro. Zatím nesměle
Chuť na nové byty klesla o 43 procent, velcí posílili

Společnost EuroNet Media, která provozuje síť realitních portálů, tvrdí, že od prvních projevů krize v září 2008 do konce letošního března se ceny bytů v České republice snížily o 21 procent. Ceny se ale neměnily u všech bytů stejně.

„Největší ztrátu, více než 23 procent zaznamenaly byty kategorie 3+1. Na opačném konci byly byty 1+1, které zaznamenaly ztrátu 17,6 procenta. Naše data zahrnují jak cihlové, tak panelové byty, což je velmi důležité. U bytů v cihlových domech totiž cena klesala přibližně o polovinu méně než u těch panelových. Cihlové byty prokázaly velmi vysokou odolnost vůči výkyvům české ekonomiky stejně jako stavební pozemky, kterých se ekonomická recese téměř nedotkla," zhodnotil data z portálů Michal Pich, jednatel EuroNet Media.

Co bude dál?

S příchodem jara přišlo i na český realitní trh oživení. Realitní kanceláře konstatují pomalu rostoucí poptávku, která v loňském roce ochabovala na naprosté minimum.

„Ekonomické oživení a nárůst zájmu o hypotéky hovoří ve prospěch růstu realitního trhu. Nemusí ale nutně znamenat i růst cen. Jedním z hlavních problémů loňského roku na realitním trhu byl nízký počet transakcí. Nelze tedy vyloučit, že k očekávanému oživení dojde na nižších cenových úrovních," upozornil šéfredaktor webu Hypoindex.cz Petr Zámečník.

Experti upozorňují, že recese udělala kupce vybíravějšími, což pocítili i developeři u některých špatně naceněných projektů. Právě developeři ale tvrdí, že ceny novostaveb začnou růst už v letošním roce.

Ačkoliv je odhad dalšího vývoje problematický, většina odborníků se shoduje, že na výraznější oživení realitního trhu bude třeba si počkat do druhé poloviny letošního roku.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Hypotéky mění tvář. A jsou nejlevnější za dva roky
Končí vám fixace hypotéky? Nečekejte na dopis z banky
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy