Ceny bytů padají dál. Stále se objevují zajímavé bonusy

Veronika Skálová Veronika Skálová
12. 4. 2010 16:50
Bydlení zlevňovalo i letos, ale ne všechny byty stejně. Krize dohnala některé prodejce k neuvěřitelným bonusům.
Někteří developeři museli k novému bytu přidávat řadu bonusů, aby jej za jeho původní cenu prodali. Ilustrační foto.
Někteří developeři museli k novému bytu přidávat řadu bonusů, aby jej za jeho původní cenu prodali. Ilustrační foto. | Foto: Central Group

Brno - Ceny bytů už dál klesat nemohou, nemají kam, tvrdili mnozí už vloni na podzim. Jejich omyl ukázala nejen čísla za poslední čtvrtletí loňského roku, ale i za první tři měsíce roku letošního. Ceny totiž dál klesají. Ukazují to jak údaje Českého statistického úřadu, tak data internetových portálů realitycechy.cz a realitymorava.cz.

Realitní kanceláře jsou nuceny vymýšlet nové a nové bonusy, které mají přimět zájemce ke koupi.

Developeři se až dosud předháněli v tom, co k novému bytu přihodí, jen aby nemuseli snížit jeho cenu a dát tak najevo, že byla přemrštěná. Akce nezahrnovaly pouze praktické vybavení domácnosti jako myčky nádobí, kuchyňské linky nebo pračky, objevily se i speciální akce nabízející například nové auto.

Bonusy k prodávané nemovitosti ale mohou být i jiného ražení. "Majitel tiskárny velmi spěchal s jejím prodejem. Nabídl tedy, že pokud se podaří rychle ji prodat, bude tam ještě půl roku pracovat zadarmo a předávat tak své know-how novým zaměstnancům. To se nakonec i stalo," popisuje kuriózní případ Daniel Říman, ředitel společnosti STING Commerce.

A bonusy mnohdy dostanou i majitelé nového rodinného domu. Někdejší majitel často nechá na původní adrese kromě vlastní nemovitosti i domácí zvířectvo. K rodinnému domu tak můžete nádavkem dostat i slepice nebo kozu.

Nabídkové ceny padají dál 

Podle čtvrtletních údajů statistického úřadu se ceny bytů v České republice snížily za první letošní čtvrtletí přibližně o 1,3 procentního bodu. Jde však o ceny nabídkové - tedy ty, za něž prodejci nemovitost chtějí prodat.

Reálné ceny se však od těch nabídkových liší a mění se obvykle výrazněji. Statistici odhadují, že reálné ceny klesaly v loňském roce vždy o několik procentních bodů více než ty nabídkové. Přesné údaje však zatím nemají k dispozici.

Developer Finep zlevnil některé byty, mimo jiné i v projektu Malý háj v pražských Štěrboholech
Developer Finep zlevnil některé byty, mimo jiné i v projektu Malý háj v pražských Štěrboholech | Foto: Finep
Čtěte také:
Výhodnější než spořicí účet. Poznejte novou hypotéku
Na trhu s nemovitostmi nastává jaro. Zatím nesměle
Chuť na nové byty klesla o 43 procent, velcí posílili

Společnost EuroNet Media, která provozuje síť realitních portálů, tvrdí, že od prvních projevů krize v září 2008 do konce letošního března se ceny bytů v České republice snížily o 21 procent. Ceny se ale neměnily u všech bytů stejně.

„Největší ztrátu, více než 23 procent zaznamenaly byty kategorie 3+1. Na opačném konci byly byty 1+1, které zaznamenaly ztrátu 17,6 procenta. Naše data zahrnují jak cihlové, tak panelové byty, což je velmi důležité. U bytů v cihlových domech totiž cena klesala přibližně o polovinu méně než u těch panelových. Cihlové byty prokázaly velmi vysokou odolnost vůči výkyvům české ekonomiky stejně jako stavební pozemky, kterých se ekonomická recese téměř nedotkla," zhodnotil data z portálů Michal Pich, jednatel EuroNet Media.

Co bude dál?

S příchodem jara přišlo i na český realitní trh oživení. Realitní kanceláře konstatují pomalu rostoucí poptávku, která v loňském roce ochabovala na naprosté minimum.

„Ekonomické oživení a nárůst zájmu o hypotéky hovoří ve prospěch růstu realitního trhu. Nemusí ale nutně znamenat i růst cen. Jedním z hlavních problémů loňského roku na realitním trhu byl nízký počet transakcí. Nelze tedy vyloučit, že k očekávanému oživení dojde na nižších cenových úrovních," upozornil šéfredaktor webu Hypoindex.cz Petr Zámečník.

Experti upozorňují, že recese udělala kupce vybíravějšími, což pocítili i developeři u některých špatně naceněných projektů. Právě developeři ale tvrdí, že ceny novostaveb začnou růst už v letošním roce.

Ačkoliv je odhad dalšího vývoje problematický, většina odborníků se shoduje, že na výraznější oživení realitního trhu bude třeba si počkat do druhé poloviny letošního roku.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Hypotéky mění tvář. A jsou nejlevnější za dva roky
Končí vám fixace hypotéky? Nečekejte na dopis z banky
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy