Ceny benzinu v Evropě: U sousedů většinou dost ušetříte

Petr Kučera Petr Kučera
9. 3. 2010 20:33
Aktuální přehled cen pohonných hmot v evropských zemích

Praha - Nafta v Česku je osmá nejdražší v Evropě. Více za ni platí motoristé jen v Norsku, Velké Británii, Švédsku, Itálii, Irsku, Dánsku a Německu. Vyplývá to z nejnovějšího přehledu na webu clever-tanken.de, do něhož je zařazeno 29 zemí. Litr nafty stál minulý týden v Česku kolem 29,04 koruny, evropský průměr je 27,76 koruny.

Cena benzinu Natural 95 naopak klesla mírně pod evropský průměr, který činí téměř 31,10 koruny za litr. I přesto je v Česku dražší než v sousedních zemích s výjimkou Německa.

Hlavně motoristům z pohraničních regionů se vyplatí zajet do Polska, kde lze na litru benzinu ušetřit kolem dvou korun, u nafty dokonce přes tři koruny. Na Slovensku je benzin stejně drahý jako v Česku, ale nafta o 3,30 koruny levnější. Výrazněji než dříve se vyplatí tankovat i v Rakousku - benzin je v průměru o 1,50 koruny levnější než v Česku, nafta o téměř 2,60 koruny.

Nejdražší benzin je v Nizozemí, Dánsku a Norsku. Dlouhodobě nejnižší ceny - hluboko pod 20 korunami za litr - si drží Rusko a Ukrajina, které však nejsou do pravidelného přehledu webu clever-tanken.de zařazeny. Údaje do přehledu jsme doplnili podle pravidelné statistiky švýcarského autoklubu TCS.

Pohonné hmoty v Česku zdražily od Nového roku o více než dvě koruny. Jen kvůli vyšší spotřební dani a DPH si řidiči museli připlatit 1,20 koruny za litr. Oproti lednu pak sice ceny v dalších týdnech klesly, ale v posledních dvou týdnech opět rostou řádově o desítky haléřů. Zdražování nicméně není tak výrazné díky mírně posilující koruně.

Zajímavostí je obrovský cenový rozdíl mezi benzinem a naftou v Nizozemsku - nafta je tam v přepočtu o více než devět korun levnější než benzin. Jen o trochu menší rozdíl je v Belgii a Finsku.

Pojedete-li poblíž hranic s Lucemburskem, vyplatí se tam zajet natankovat - ceny jsou díky nižší spotřební dani výrazně levnější než v sousedním Německu, Francii či Belgii. Také Španělsko je výrazně levnější než sousední Portugalsko i Francie.

Foto: CCS
Čtěte také:
Levnější benzin a naftu nečekejte. Cena dál poroste
ČOI vypsala zakázku na rozbor paliv, už podle zákona
Kontrol u českých benzínek přibude, chce to Brusel
Změny povinné výbavy: Úlevy už teď, povinnosti později
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy