Ceny benzinu a nafty překonaly 32 korun, nejdražší je Praha

ČTK ČTK
30. 4. 2015 9:32
Pohonné hmoty po loňském výrazném zlevnění od letošního února vytrvale zdražují, v posledních dvou týdnech o desítky haléřů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět stouply a dostaly se tak nad hranici 32 korun. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil v průměru o 37 haléřů na 32,29 koruny za litr a nafta o 30 haléřů na 32,02 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Ze všech regionů má znovu nejvyšší ceny Praha.

Pohonné hmoty po loňském výrazném zlevnění od letošního února vytrvale zdražují, v posledních dvou týdnech o desítky haléřů. V uplynulém týdnu růst cen proti předchozímu týdnu zrychlil z 20 haléřů na 30 až 40 haléřů.

Jde o jeden z nejvýraznějších týdenních nárůstů cen v letošním roce. Výrazněji stouply ceny jen na přelomu února a března, kdy týdenní nárůst přesáhl 50 haléřů. I přes zrychlující zdražování jsou však nynější ceny hluboko pod rekordy loňského roku, kdy se v létě přiblížily ke hranici 37 korun.

Nejvyšší jsou aktuálně průměrné ceny pohonných hmot v Praze, stejně jako v předchozím týdnu. Natural 95 koupí řidiči v hlavním městě za 32,84 koruny za litr a naftu za 32,75 koruny. Naopak nejlevnější je benzin v Karlovarském kraji, kde stojí litr 31,90 koruny, a nafta v Jihočeském kraji, a to 31,60 koruny. Benzin je za méně než 32 korun v průměru kromě Karlovarského kraje již pouze v Ústeckém. Nafta se prodává za cenu pod 32 korun v devíti regionech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy