Čechů, kteří neplatí včas dluhy, je nejméně od roku 2011. Nová čísla z registru úvěrů

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
20. 10. 2016 11:55
Dluhy po splatnosti má nyní 7,67 procenta dospělých obyvatel, nejvíce v Moravskoslezském, Středočeském a Ústeckém kraji. Ukazují to údaje z registru Solus.
Foto: Profimédia

Praha – Schopnost Čechů splácet své závazky se dále mírně zlepšuje. Ke konci září mělo dluhy po splatnosti 7,67 procenta dospělých obyvatel země, což je nejméně od roku 2011. Před rokem to bylo 8,12 procenta.

Informovalo o tom sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o klientech s potížemi se splácením závazků.

Ušetři Aktuálně.cz

Máte dluhy? Spojte je do jedné velké půjčky a ušetřete! >>

Přestože počet osob s aktivním dluhem po splatnosti klesá, stále dluží členským společnostem sdružení téměř 700 tisíc občanů částku přesahující 50 miliard korun. Největší dluh po splatnosti mají občané v Moravskoslezském, Středočeském a Ústeckém kraji.

Podle sdružení splácejí spotřebitelé své závazky lépe díky příznivější ekonomické situaci.

Zákon o spotřebitelském úvěru upřesní od prosince zákonnou povinnost firem prověřit dostatečně schopnost klienta splácet poskytnutý úvěr. "Výslovně požaduje prověření dosavadního splácení závazků," uvedl tajemník sdružení Jan Stopka.

Pokud poskytovatel služby úvěruschopnost spotřebitele neprověří, hrozí neplatnost smlouvy, v jejímž důsledku spotřebitel bude splácet jen jistinu bez úroků. Poskytovateli navíc hrozí pokuta až dvacet milionů korun.

Členství ve sdružení Solus umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, dále k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví o dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována až tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků.

Sdružení vzniklo v létě 1999. Mezi členy je nyní 15 bank a stavebních spořitelen, 22 nebankovních finančních institucí, 11 telekomunikačních operátorů, čtyři distributoři energií, tři poskytovatelé tzv. peer to peer půjček a dva obchodní řetězce.

Kraj Podíl osob v prodlení
Praha 6,20
Středočeský 7,37
Jihočeský 6,86
Plzeňský 7,87
Karlovarský 12,92
Ústecký 14,36
Liberecký 10,22
Královéhradecký 7,17
Pardubický 6,47
Vysočina 5,03
Jihomoravský 6,15
Olomoucký 7,3
Zlínský 5,05
Moravskoslezský 9,7
Celá ČR 7,67

Zdroj: Solus

 

Právě se děje

před 59 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy