Dlužníkům zůstanou ze mzdy stovky korun navíc. Doplatí na to věřitelé, tvrdí kritici

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
20. 2. 2020 19:42
Částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi z jeho mzdy, se letos zvýší o stovky korun. O schválení nařízení vlády informovala na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Změny podle autorů nařízení pomohou nejvíce dlužníkům s nízkými příjmy a dlužníkům s dětmi. Kritici navýšení se ovšem obávají, že tento krok nepomůže ani dlužníkům, natož věřitelům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Libor Fojtík

Lidem v exekuci nebo v osobním bankrotu brzy zůstane měsíčně více peněz než dosud. Od dubna se takzvaná nezabavitelná částka, která se vypočítává jako poměr z životního minima a normativních nákladů na bydlení, zvýší z 6608 korun na 6908 korun.

Celkem 1727 korun pak připadne jako čtvrtina nezabavitelné částky na každou vyživovanou osobu. "Částka, nad kterou se zbytek mzdy srazí bez omezení, bude od tohoto data 20 724 korun," připomíná právnička Poradny při finanční tísní Alena Doubková.

Od července se pak změní způsob výpočtu nezabavitelné částky - bude se nově místo původních dvou třetin počítat jako tři čtvrtiny součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení - pro jednu osobu tedy půjde o částku 7772 korun. Na každou vyživovanou osobu pak připadne třetina nezabavitelné částky, tedy 2591 korun. Částka, nad kterou se zbytek mzdy srazí bez omezení, zůstane přitom beze změny.

Ministerstvo v předkládací zprávě konstatovalo, že dlužníci kvůli nízké částce zbývající po zabavení zbytku přecházejí do šedé ekonomiky, kde si vydělávají načerno. "To se negativně odráží v míře uspokojení věřitelů dlužníka, ale i v nižších odvodech do veřejných rozpočtů," podotklo ministerstvo.

Změnu ovšem Česká asociace věřitelů zkritizovala. Podle jejího prezidenta Pavla Staňka bude mít na věřitele naopak negativní dopad. "Povede k jejich nižšímu uspokojení, případně k výraznému prodloužení doby splácení. Na rozdíl od zákonodárců se nedomnívám, že by tato změna dokázala ve větší míře motivovat občany, kteří se dnes vyhýbají splácení a pracují načerno, k návratu do legálního systému," říká Staněk.

"Místo skokového navýšení bychom z tohoto hlediska více uvítali změnu principu výpočtu nezabavitelné částky, která by narůstala úměrně dlužníkovu příjmu. Díky tomu by byl dlužník motivován svůj příjem zvyšovat, na čemž by vydělal on i jeho věřitel," doplňuje šéf asociace.

Navýšení nezabavitelné částky navíc podle soudního exekutora Lukáše Jíchy z exekutorského úřadu v Přerově značně prodlouží exekuční řízení, případně i podpoří vznik nových dluhových pastí. "Neboť dluh může v některých případech dlužníkům narůstat rychleji, než bude kvůli nižším srážkám splácen. U dlužníků, jimž kvůli navýšení nebude možné srážet ze mzdy, pak bude nutné přistoupit k jiným exekučním postihům, včetně nuceného prodeje movitého či nemovitého majetku," říká Jícha.

Loňský rok byl přitom rekordní co do počtu vyhlášení osobních bankrotů. Dle analýzy společnosti CRIF stoupl počet insolvencí v Česku o dvě pětiny, za celý rok 2019 jich bylo vyhlášeno 18 493, což je o téměř 5500 více než v roce 2018. Stalo se tak díky novele insolvenčního zákona, která platí od 1. června 2019 a přinesla dlužníkům značné úlevy. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy