Byty zdražují rychleji mimo Prahu, lákají jako investice

Martina Marečková
8. 8. 2015 12:12
Hlavním stimulem poptávky po bydlení jsou stále rekordně nízké úrokové sazby v kombinaci s pozitivním ekonomickým vývojem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Daramis Group

Praha – Ceny bytů v letošním druhém čtvrtletí opět rostly, a to ještě rychlejším tempem než v prvních měsících roku. Postupně se tak dostávají na hodnoty z doby před pěti lety. Vyplývá to z nejnovějšího HB Indexu, který sleduje vývoj cen bytů, rodinných domů a pozemků v celém Česku. Vychází z odhadů tržních cen nemovitostí, které si lidé prostřednictvím úvěru pořídili u Hypoteční banky.

Zatímco ceny rodinných domů se podle zmíněného indexu ve druhém čtvrtletí meziročně zvedly v průměru o 3,2 procenta, ceny bytů vzrostly o 5,6 procenta. A překvapily regiony, především Brno a Olomouc, kde ceny nemovitostí poskočily o poznání více než v Praze. „Zatímco v Praze zdražily byty o 0,6 procenta, v Brně se růst blížil dvěma procentům,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky.

Ceny bytů rostly podle něj slušným tempem také v Pardubicích, Hradci Králové, Plzni a Českých Budějovicích. „Jsou to města, kde místní nekupují jen malometrážní, ale i větší byty,“ upřesňuje Němeček s tím, že je následně pronajímají studentům. Naopak Moravskoslezský kraj byl jediným, kde byty zlevnily, a to o půl procenta. Podle Němečka ale může jít jen o čtvrtletní výkyv.

Hlavním stimulem poptávky po bydlení jsou stále rekordně nízké úrokové sazby v kombinaci s pozitivním ekonomickým vývojem. Průměrná úroková sazba v červnu dosahovala podle statistiky Fincentrum Hypoindex 2,05 procenta. Právě kvůli levným hypotékám si kupují lidé více byty na investici. „Podle našich zkušeností je aktuálně sedm z deseti nákupů malých bytů v developerských projektech na investici,“ dodává Němeček.

Stále ale platí, že průměrné tržní ceny bytů a rodinných domů nedosahují předkrizových hodnot. Výjimkou jsou stavební pozemky, jejichž ceny rostou kontinuálně nejméně od roku 2002. „V některých lokalitách se ceny bytů vrátily už na úroveň let 2007 a 2008, ale v celorepublikovém průměru se to ještě nedá říct. Ve třetím čtvrtletí očekáváme, že se cenová úroveň dostane nad úroveň roku 2010,“ říká Němeček.

 

Právě se děje

Další zprávy