Burzy rostou díky dobrým zprávám z Wall Street

Ekonomika Ekonomika , Redakce EKO
1. 10. 2008 14:55
Pražský index PX vzrostl o 2,28 procenta

* Pražský index PX vzrostl o 3,34 procenta * Nejvíce posilují akcie ECM - o 8,95 procenta * Klesají pouze akcie společnosti AAA Auto

Praha/New York- Evropské burzy zahájily středeční obchodování růstem. Pražský index PX vzrostl během dopoledne o 2,28 procenta.

Hlavním důvodem růstu, který hlásí také Vídeň, Budapešť či Varšava, jsou dobré zprávy z Wall Streetu, který během úterního obchodování zažil jeden z nejlepších dnů za posledních šest let.

Šok a ztráta důvěry v reakci na neschválení záchranného balíku pro americkou ekonomiku jsou tak pryč a všichni věří, že záchranný plán bude nakonec schválen, na což ve středu zareagovaly také asijské a evropské burzy.

V Praze nejvíce posilují akcie Komerční banky, a to o 5,69 %. Roste také VIG (+5,54 %) a Unipetrol (+2,55 %).

V červených číslech jsou naopak akcie společností Orco (-3,82 %) a AAA Auto (- 1,96 %).

V souvislostech:

 

Právě se děje

před 24 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy