Budeme stávkovat, řekli lidé v OKD. Už určili termíny

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
Aktualizováno 11. 11. 2013 13:36
Zaměstnanci OKD půjdou do stávky poprvé v úterý 19. listopadu
Foto: NWR

Ostrava - Zaměstnanci těžební firmy OKD vstoupí v úterý 19. listopadu do čtyřhodinové stávky kvůli neshodám ohledně kolektivní smlouvy na roky 2014 až 2018. Následovat bude celodenní stávka v pátek 29. listopadu a třídenní stávka od 4. do 6. prosince.

Do stávky by mělo jít 7290 lidí z celkového počtu 12 tisíc zaměstnanců.

"Vyjednávat už nebudeme. Stávku může zvrátit jedině vstřícný krok ze strany vedení firmy," sdělil na dotaz online deníku Aktuálně.cz odborový předák OKD Jaromír Pytlík.

Co přesně odbory považují za vstřícný krok, nespecifikoval. Podle něj může OKD zamezit stávce tím, že zaměstnancům nabídne větší jistoty.

Podle vedení OKD je právě dosavadní návrh, který firma odborům předložila, vstřícný.

"Počítá se zachováním průměrných mezd horníků v dole na podstatně vyšší úrovni než 30 tisíc korun a se zachováním většiny benefitů. Jestliže i přes to považují odbory za adekvátní ohrozit existenci firmy stávkami, pak by si  měly uvědomit svou míru odpovědnosti za budoucnost OKD," vzkazuje zaměstnancům mluvčí OKD Marek Síbrt.

Připouští ale, že je vedení OKD  připraveno k dalším jednáním a k modifikaci struktury návrhu.

O stávce odbory OKD rozhodly hned první den vyjednávání, poté co se v pátek 8. listopadu vyjádřily dvě třetiny hlasujících zaměstnanců v referendu pro možnost stávky.

Do stávky půjdou podle Pytlíka všichni zaměstnanci, kteří se v referendu vyjádřili pro. Naopak z hlediska zachování provozu se stávky nezúčastní například záchranáři, zaměstnanci telekomunikací nebo zaměstnanci úseku větrání.

"Nepočítáme samozřejmě ani s účastí těch, kteří v referendu stávku nepodpořili," upřesňuje Jaromír Pytlík.

Stávkovou pohotovost odbory vyhlásily 15. října. Důvodem byly zejména neshody s vedením firmy ohledně příplatků na dovolenou a Vánoce, tedy takzvané 13. a 14. platy.

OKD místo zmíněných příplatků navrhlo zaměstnancům podíl na zisku a nárůst mezd až o čtyři procenta, ale jen v případě splnění plánu v těžbě a bezpečnosti práce. Podle odborářů by se ale i tak zaměstnancům výrazně snížily příjmy.

O kolektivní smlouvě vyjednávali odboráři s vedením OKD od loňského srpna.

Firma už během úsporných opatření například propustila 250 zaměstnanců z administrativy a o stovky snižuje počty pracovníků dodavatelských firem. Přestěhovala také své sídlo z Ostravy na Důl Darkov a chce uzavřít ztrátový Důl Paskov.

Společnost OKD patří firmě NWR, kterou ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala.

Upozornění vydavatele: Spoluvlastníkem firmy NWR je Zdeněk Bakala, který vlastní také Centrum Holdings, vydavatele deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy