Budeme stávkovat, řekli lidé v OKD. Už určili termíny

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
Aktualizováno 11. 11. 2013 13:36
Zaměstnanci OKD půjdou do stávky poprvé v úterý 19. listopadu
Foto: NWR

Ostrava - Zaměstnanci těžební firmy OKD vstoupí v úterý 19. listopadu do čtyřhodinové stávky kvůli neshodám ohledně kolektivní smlouvy na roky 2014 až 2018. Následovat bude celodenní stávka v pátek 29. listopadu a třídenní stávka od 4. do 6. prosince.

Do stávky by mělo jít 7290 lidí z celkového počtu 12 tisíc zaměstnanců.

"Vyjednávat už nebudeme. Stávku může zvrátit jedině vstřícný krok ze strany vedení firmy," sdělil na dotaz online deníku Aktuálně.cz odborový předák OKD Jaromír Pytlík.

Co přesně odbory považují za vstřícný krok, nespecifikoval. Podle něj může OKD zamezit stávce tím, že zaměstnancům nabídne větší jistoty.

Podle vedení OKD je právě dosavadní návrh, který firma odborům předložila, vstřícný.

"Počítá se zachováním průměrných mezd horníků v dole na podstatně vyšší úrovni než 30 tisíc korun a se zachováním většiny benefitů. Jestliže i přes to považují odbory za adekvátní ohrozit existenci firmy stávkami, pak by si  měly uvědomit svou míru odpovědnosti za budoucnost OKD," vzkazuje zaměstnancům mluvčí OKD Marek Síbrt.

Připouští ale, že je vedení OKD  připraveno k dalším jednáním a k modifikaci struktury návrhu.

O stávce odbory OKD rozhodly hned první den vyjednávání, poté co se v pátek 8. listopadu vyjádřily dvě třetiny hlasujících zaměstnanců v referendu pro možnost stávky.

Do stávky půjdou podle Pytlíka všichni zaměstnanci, kteří se v referendu vyjádřili pro. Naopak z hlediska zachování provozu se stávky nezúčastní například záchranáři, zaměstnanci telekomunikací nebo zaměstnanci úseku větrání.

"Nepočítáme samozřejmě ani s účastí těch, kteří v referendu stávku nepodpořili," upřesňuje Jaromír Pytlík.

Stávkovou pohotovost odbory vyhlásily 15. října. Důvodem byly zejména neshody s vedením firmy ohledně příplatků na dovolenou a Vánoce, tedy takzvané 13. a 14. platy.

OKD místo zmíněných příplatků navrhlo zaměstnancům podíl na zisku a nárůst mezd až o čtyři procenta, ale jen v případě splnění plánu v těžbě a bezpečnosti práce. Podle odborářů by se ale i tak zaměstnancům výrazně snížily příjmy.

O kolektivní smlouvě vyjednávali odboráři s vedením OKD od loňského srpna.

Firma už během úsporných opatření například propustila 250 zaměstnanců z administrativy a o stovky snižuje počty pracovníků dodavatelských firem. Přestěhovala také své sídlo z Ostravy na Důl Darkov a chce uzavřít ztrátový Důl Paskov.

Společnost OKD patří firmě NWR, kterou ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala.

Upozornění vydavatele: Spoluvlastníkem firmy NWR je Zdeněk Bakala, který vlastní také Centrum Holdings, vydavatele deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy