Bezpoplatková mBank smazává ztrátu, je podruhé v zisku

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
20. 1. 2014 6:00
mBank kompletně změní svou vizuální prezentaci a spustí nové internetové bankovnictví.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Internetová banka mBank, průkopník bezpoplatkových účtů v Česku, potvrdila obrat k ziskovému hospodaření. Rok 2013 zakončila s čistým ziskem ve výši 250 milionů korun. Zatím neauditovaný výsledek po zdanění sdělil online deníku Aktuálně.cz generální ředitel mBank pro Česko a Slovensko Roman Truhlář.

Truhlář ještě v listopadu loňského roku v rozhovoru s Aktuálně.cz odhadoval zisk za 2013 ve výši 150 milionů korun. Konečný výsledek je podle něj o 100 milionů výše díky tomu, že se bance povedlo oproti očekávání mnohem lépe zhodnotit volné prostředky na mezibankovním trhu.

Poprvé skončila mBank své roční hospodaření v plusu předloni, tedy po pěti letech od vstupu na trh. Zisk tehdy činil 70 milionů korun.

Od listopadu 2007, kdy mBank vstoupila na český trh, se kumulovaná ztráta do roku 2011 vyšplhala nad jednu miliardu korun. Největší roční ztráty - zhruba 300 až 400 milionů korun - dosáhla v roce 2008 kvůli vysokým nákladům spojeným se začátkem působení v Česku.

"Celou investici plánujeme splatit napřesrok," říká Truhlář bez bližších podrobností k aktuálnímu stavu kumulované ztráty.

mBank pod Truhlářovým vedením (od října 2011) začala kromě jiného mnohem aktivněji prodávat úvěry a podařilo se jí také více motivovat klienty k používání platebních karet, na jejichž provozu tak netratí a naopak na nich mírně vydělává. Banka má zhruba 480 tisíc klientů a podle počtu klientů je pátou největší bankou v Česku.

Přichází "nová" mBank

Od února mBank kompletně změní svou vizuální prezentaci a spustí nové internetové bankovnictví, od něhož si slibuje, že ještě více zaktivizuje její klienty a že tedy i s jeho pomocí prodá ještě více bankovních produktů, především úvěrů, které po změně rámcových smluv bude prodávat "na jeden klik".

Nové internetové bankovnictví si budou moci zpočátku vyzkoušet jen ti zákazníci mBank, kteří si o jeho přednostní spuštění sami zažádají. Všichni klienti pak získají přístup do nového bankovnictví nejpozději v druhém čtvrtletí 2014. Po přechodnou dobu budou moci využívat jak původní, tak i nové internetové bankovnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy