Bezpoplatková Fio banka vylepšuje platební karty

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
6. 6. 2012 21:10
Jako třetí banka v zemi nabídne Fio i karty s bezkontaktní funkcí
Foto: Fio banka

Praha - Fio banka, která patří k finančním domům nabízejícím bankovní účet bez poplatků, začala vydávat vlastní platební karty. Ukončila tak dosavadní spolupráci s ČSOB.

Na jednu stranu to klientům přináší některé technické novinky, na které dlouho čekali (například okamžité zobrazení změn na účtu) a také možnost vybírat i z bankomatů cizích bank bez poplatku. Na stranu druhou ale končí možnost vybírat výhodněji peníze ze zhruba 900 bankomatů partnerské ČSOB.

Fio banka se zároveň stává - po Citibank a České spořitelně - teprve třetí bankou v Česku, která vydává platební karty s bezkontaktní funkcí.

Pět možností

Nová nabídka platebních karet od Fio banky obsahuje pět různých možností, které nesou znak karetní společnosti MasterCard. Do konce roku by měly přibýt také karty Visa.

Z těchto pěti karet Fio bude dvě vydávat zdarma. K základní kartě Maestro, která byla zdarma i dosud, přibyla ještě embosovaná MasterCard Standard, jejíž vydání zatím vyšlo na 25 korun.

Třetí kartou v pořadí je MasterCard Standard PayPass, tedy rozšířená embosovaná karta s možností bezkontaktního placení. Za její vydání si zájemce připlatí 99 korun. Měsíční vedení je stejně jako u předchozích dvou zdarma.

Nabídku pak doplňují byznysová a zlatá karta, určené specifické klientele. Mají bezkontaktní funkce a jejich majitele přijde na 110,  respektive 275 korun měsíčně.

Změna poplatků

S dosavadními kartami ČSOB mají klienti Fio banky deset výběrů v měsíci zdarma z vlastních bankomatů (síť Pharro), každý další je za šest korun. Za výběr z bankomatů ČSOB platí šest korun, u bankomatů ostatních bank pak 35 korun.

To se pro držitele nových karet změní. Poplatek za výběr z bankomatu ostatních bank se sice snižuje na 30 korun, nově ale bude platit i pro výběry z přístrojů ČSOB. Zůstává možnost deseti výběrů zdarma z vlastní sítě Pharro, ale počínaje jedenáctým výběrem v měsíci klient zaplatí devět místo nynějších šesti korun.

Počet vlastních bankomatů rozšířila Fio banka na zhruba sto po celé republice, do konce roku plánuje nárůst zhruba o padesát dalších kusů.

Nově vydaná karta od Fio banky nabídne jednorázový bonus dvou výběrů z bankomatů ostatních bank zdarma. Kdo bude chtít vymazat tento třicetikorunový poplatek i nadále, musí u obchodníků během měsíce zaplatit kartou alespoň čtyři tisíce korun. Maximální počet takto nasbíraných bezplatných výběrů je pět, přičemž Fio banka umožňuje jejich přenesení do dalších měsíců.

Zde se Fio banka patrně inspirovala u mBank, která své klienty podobně motivuje k aktivnímu používání karet (za utracené dva tisíce poskytuje jeden výběr z jakéhokoli bankomatu zdarma, maximálně pak v jednom měsíci nabízí tři bezplatné výběry za utracené čtyři tisíce).

Nově získají klienti Fio banky možnost dostat se k penězům na svém účtu také pomocí služby cashback.

Nové funkce

Uživatelé internetového bankovnictví Fio si na karty ČSOB stěžovali hlavně proto, že jim určitý čas trvalo, než dokázaly správně zobrazovat disponibilní zůstatek na účtu. Lidé tak někdy kartou utratili více, než na účtu skutečně měli.

Tato nepříjemnost s novými kartami končí, nově se budou disponibilní zůstatky na účtu zobrazovat on-line, tedy okamžitě.

Další příjemnou změnou bude možnost nastavení parametrů karty přímo v internetovém bankovnictví. Na internetu tak půjde změnit PIN kód, ale i během chvíle měnit limity pro placení kartou.

To je vhodný nástroj, jak eliminovat riziko plateb na internetu. Kdo chce například platit v e-shopu, nastaví si během chvíle limit v potřebné výši a hned po zaplacení pak může vrátit limit na nulu.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nové banky bodují. Desítky tisíc účtů, miliardy korun
Kolik letos zaplatíte vaší bance? Přehled změn poplatků
Nová jednička mezi spořicími účty? Nebude pro každého

Nově také Fio banka bude nové karty posílat poštou, dosud bylo nutné chodit pro ně na pobočku. Podle představitelů banky má nová karta dorazit nejčastěji během dvou týdnů.

Malý trik

Vlastní karty vydává Fio banka od 6. června. Kdo tedy v tento den požádá o novou kartu, ten již dostane kartu Fio banky. Kdo žádal 5. června, bude mít ještě kartu od ČSOB.

Původní karty však budou podle starých pravidel fungovat až do konce jejich data platnosti. Banka slibuje, že kdo chce přejít na nové karty, může tak učinit bez speciálního poplatku.

Klienti, kteří by chtěli do konce platnosti staré karty kombinovat výhody obou karet, mají možnost. Fio totiž bezplatně vydává k účtům dodatkové karty. Pokud si stávající klient zažádá o dodatkovou kartu například pro svého partnera, vydá mu banka novou kartu s novými funkcemi a s novými cenami. U té stávající ale bude moci i nadále vybírat z bankomatů ČSOB za šest korun.

O novou kartu lze zatím žádat pouze přímo na pobočkách, Fio však slibuje, že během prázdnin zprovozní tuto možnost také přes internetové bankovnictví.

Foto: Aktuálně.cz
Nejlepší účet s nejnižšími poplatky najdete rychle
a jednoduše. Zkuste online kalkulačku na webu Finparáda.cz a spočítejte si, kolik za vybrané služby zaplatíte!

--------------------------------------------------------------------------------

Které banky nabízí nejnižší poplatky?

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy