Běžný účet vám požírá peníze. Podívejte, jak se ztrácí

Petr Kučera Petr Kučera
17. 8. 2011 11:16
Ukládejte přebytky na spořicí účet, ochráníte je alespoň před inflací
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přes čtyři pětiny obyvatel České republiky používají ke spoření běžný bankovní účet. Ukázal to nejnovější průzkum společnosti TNS AISA pro ING Bank.

Ve většině případů jim však tímto způsobem peníze nepřibývají, ale naopak je požírá inflace a bankovní poplatky.

Porovnání, připravené online deníkem Aktuálně.cz, totiž potvrzuje, že úročení běžných účtů zůstává až na výjimky minimální až nulové.

Kdo si uloží na běžný účet u většiny velkých bank 100 tisíc korun, za rok "vydělá" pouhou desetikorunu - tedy mnohem méně, než mu sebere inflace a obvykle i bankovní poplatky.

Inflaci smaže jen jediné konto

Výjimkou je Konto Partners Plus, společný produkt společnosti Partners a UniCredit Bank. To je úročeno 1,5 procenty, i když jen do zůstatku 150 tisíc korun. Od výnosu je však nutné odečíst paušální poplatek - nyní 89 korun - za vedení balíčku (úroky jej plně pokryjí až při zůstatku nad 80 tisíc).

Nadprůměrnou sazbu 1,1 procenta nabízí také GE Money Bank, ovšem pouze u svého nejdražšího účtu Konto Genius Gold. Měsíční paušál za jeho vedení je 499 korun - neplatí jej pouze ten, kdo takto nechá ležet přes čtvrt milionu.

Deset korun, nebo dva tisíce?

K běžným účtům přitom existuje jednoduchá, levná a stejně bezpečná alternativa - spořicí účty. Podle uvedeného průzkumu je využívá více než třetina lidí.

Přinejmenším u některých bank totiž spořicí účty dokážou pokrýt alespoň inflaci, která vloni činila 1,5 procenta. Oproti tomu sazby běžných účtů dosahují obvykle jen 0,01 procenta.

Pro srovnání: Sto tisíc korun, uložených na nejlépe úročených spořicích účtech, přinese za rok místo zmíněné desetikoruny hrubý výnos přes dva tisíce korun (Wüstenrot hypoteční banka, Zuno Bank, Axa Bank, s omezením mBank).

Podrobné porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů včetně kampeliček najdete v tomto přehledu.

Spořicí účty nabízí každá retailová banka, jejich vedení je obvykle zdarma. Vklady si lze kdykoliv vybrat, a to i po částech. V tom se liší od termínovaných vkladů, kde jsou peníze "blokovány" na předem stanovenou dobu (čím je delší, tím vyšší úrok obvykle dostanete).

Nejjednodušší bývá založit si spořicí účet u stejné banky, kde má zájemce i běžný účet. Zdaleka ne vždy je to ale nejvýhodnější způsob.

Rozdíly nejen v úrocích

Spořicí účty jednotlivých bank se výrazně liší právě úrokovou sazbou. Řadu z těch nejvýnosnějších si přitom lze objednat, aniž by zájemce musel mít v dané bance běžný účet.

Kdo si chce ze spořicího účtu častěji vybírat peníze (převádět zpátky na běžný účet), měl by porovnat také poplatky za odchozí platby.

Právě ty bývají u řady spořicích účtů vyšší než u běžných kont - například mBank účtuje počínaje druhou odchozí platbou v měsíci 150 korun a ČSOB 50 korun, Volksbank za každou odchozí platbu 18 korun.

Klienta mnohdy čeká ještě jedno omezení, kvůli nimž nelze spořicí účty používat jako "hlavní účet" pro běžné měsíční platby.

Některé banky - například mBank nebo ING Bank - totiž umožňují posílat odchozí platby vždy jen na jediný, uživatelem předem definovaný účet - ten je sice možné měnit, ale ovládání není tak pohodlné jako u běžného účtu.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Ušetřete přes tisícovku ročně, neplaťte za účet v bance
Zrušení účtu: Zdarma není bezplatně, banky obešly zákon
 

Právě se děje

Další zprávy