Česko je bezkontaktní. Rychlé platby dál skokově rostou, ukazují data za rok 2016

Olga Skalková Olga Skalková
13. 2. 2017 20:28
Češi stále více platí bezkontaktně, skokově přibývá i pokladen, které takový typ platby umožňují. Zvyšující se počet a objemy plateb kartou nemají příliš velký vliv na výběry v bankomatech, těchto strojů ale loni o několik stovek ubylo. Přesto je podle sdružení pro bankovní karty v Česku prostor pro až sto padesát tisíc dalších platebních terminálů během tří let, pomůže tomu mimo jiné i zavedení EET.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Visa

Praha – V Česku skokově roste počet míst, kde se dá za nákupy platit bezkontaktně kartou. Podle statistiky Sdružení pro bankovní karty, která zahrnuje i některé úvěrové společnosti, ke konci roku 2016 bylo v tuzemsku přes 115 tisíc bezkontaktních pokladen – o 25 procent víc než před rokem.

Z bezkontaktního placení Češi nemají obavy. Loni tímto způsobem zaplatili 72 procent z celkového počtu 684 milionů plateb kartou. Počet bezkontaktních transakcí meziročně vzrostl o jednu třetinu.

Celkem Češi loni prostřednictvím karet zaplatili 478 miliard korun, meziročně víc o sedm procent.

"S loňským 72procentním podílem bezkontaktních technologií na celkovém počtu nákupů na karty se Česko řadí k nejvyspělejším trhům v rámci evropského srovnání," říká Roman Kotlán, sekretář Sdružení pro bankovní karty.

Podle statistiky sdružení bezkontaktní placení umožňuje skoro tři čtvrtiny provozoven, kde jde platit kartou. Ke konci roku 2016 bylo v tuzemsku k dispozici 159 405 platebních terminálů. Jejich síť se tak za pět let skoro ztrojnásobila.

K rychlému růstu plateb kartou přispívá obliba bezkontaktních karet. Tuto funkci už nabízí osm z deseti karet, zatímco před rokem sedm z deseti. Bezkontaktní platby v Česku odstartovaly v roce 2011, ale brzy se prosadily do nabídky velkých i malých bank.

Češi také čím dál častěji platí kartou i za nákup na internetu. Loni šlo zhruba o 40 milionů plateb v celkové částce zhruba 43 miliard korun. Předloni to bylo 29,3 milionu plateb v celkové částce 33,6 miliardy korun. Kartou bylo na konci loňského roku možné platit v 5784 e-shopech – o tisícovku víc než předloni.

K rozšiřování plateb kartami podněcuje obchodníky i Evropská unie, která od prosince 2015 reguluje část poplatku, kterou za to platí bankám. Podle Kotlána jsou důsledky regulace spíše negativní. Snížily se příjmy bank z tohoto byznysu a zkomplikovaly se další investice do infrastruktury.

"Impulsem pro další rozšiřování plateb na karty u obchodníků bude spíš zavádění EET," míní Kotlán. Potenciál k nasazení platebních terminálů je v Česku podle něj stále velký. "Prostor je určitě pro dalších až sto padesát tisíc platebních terminálů během tří let," dodal Kotlán.

Celkově tuzemští vydavatelé karet měli loni v oběhu 11 325 153 platebních karet. Jednoznačně v nich vedou debetní karty (9 240 156) nad kreditními. Těch ubylo skoro 152 tisíc na 1 871 562. Někteří klienti se jich zbavují z obavy, že nestačí splatit dluh v bezúročném období.

Co se týče bankomatů, dlouhodobé rozšiřování jejich sítě se loni přibrzdilo. Na konci roku Češi mohli vybírat ze 4258 bankomatů, to je o 287 méně než rok před tím. Některé banky, například Česká spořitelna, rušila pobočky, kde před tím provozovala bankomat, další bankomaty banky zrušily, protože byly na málo frekventovaných místech.

Počet i objem transakcí v bankomatech loni stagnoval. Lidé uskutečnili 178,3 milionu výběrů v objemu 709,8 miliardy korun. Průměrně loni vybrali 3980 korun. V předchozím roce se přitom růst výběru hotovosti z bankomatů zastavil a průměrný výběr byl 3840 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy