Česko je bezkontaktní. Rychlé platby dál skokově rostou, ukazují data za rok 2016

Olga Skalková Olga Skalková
13. 2. 2017 20:28
Češi stále více platí bezkontaktně, skokově přibývá i pokladen, které takový typ platby umožňují. Zvyšující se počet a objemy plateb kartou nemají příliš velký vliv na výběry v bankomatech, těchto strojů ale loni o několik stovek ubylo. Přesto je podle sdružení pro bankovní karty v Česku prostor pro až sto padesát tisíc dalších platebních terminálů během tří let, pomůže tomu mimo jiné i zavedení EET.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Visa

Praha – V Česku skokově roste počet míst, kde se dá za nákupy platit bezkontaktně kartou. Podle statistiky Sdružení pro bankovní karty, která zahrnuje i některé úvěrové společnosti, ke konci roku 2016 bylo v tuzemsku přes 115 tisíc bezkontaktních pokladen – o 25 procent víc než před rokem.

Z bezkontaktního placení Češi nemají obavy. Loni tímto způsobem zaplatili 72 procent z celkového počtu 684 milionů plateb kartou. Počet bezkontaktních transakcí meziročně vzrostl o jednu třetinu.

Celkem Češi loni prostřednictvím karet zaplatili 478 miliard korun, meziročně víc o sedm procent.

"S loňským 72procentním podílem bezkontaktních technologií na celkovém počtu nákupů na karty se Česko řadí k nejvyspělejším trhům v rámci evropského srovnání," říká Roman Kotlán, sekretář Sdružení pro bankovní karty.

Podle statistiky sdružení bezkontaktní placení umožňuje skoro tři čtvrtiny provozoven, kde jde platit kartou. Ke konci roku 2016 bylo v tuzemsku k dispozici 159 405 platebních terminálů. Jejich síť se tak za pět let skoro ztrojnásobila.

K rychlému růstu plateb kartou přispívá obliba bezkontaktních karet. Tuto funkci už nabízí osm z deseti karet, zatímco před rokem sedm z deseti. Bezkontaktní platby v Česku odstartovaly v roce 2011, ale brzy se prosadily do nabídky velkých i malých bank.

Češi také čím dál častěji platí kartou i za nákup na internetu. Loni šlo zhruba o 40 milionů plateb v celkové částce zhruba 43 miliard korun. Předloni to bylo 29,3 milionu plateb v celkové částce 33,6 miliardy korun. Kartou bylo na konci loňského roku možné platit v 5784 e-shopech – o tisícovku víc než předloni.

K rozšiřování plateb kartami podněcuje obchodníky i Evropská unie, která od prosince 2015 reguluje část poplatku, kterou za to platí bankám. Podle Kotlána jsou důsledky regulace spíše negativní. Snížily se příjmy bank z tohoto byznysu a zkomplikovaly se další investice do infrastruktury.

"Impulsem pro další rozšiřování plateb na karty u obchodníků bude spíš zavádění EET," míní Kotlán. Potenciál k nasazení platebních terminálů je v Česku podle něj stále velký. "Prostor je určitě pro dalších až sto padesát tisíc platebních terminálů během tří let," dodal Kotlán.

Celkově tuzemští vydavatelé karet měli loni v oběhu 11 325 153 platebních karet. Jednoznačně v nich vedou debetní karty (9 240 156) nad kreditními. Těch ubylo skoro 152 tisíc na 1 871 562. Někteří klienti se jich zbavují z obavy, že nestačí splatit dluh v bezúročném období.

Co se týče bankomatů, dlouhodobé rozšiřování jejich sítě se loni přibrzdilo. Na konci roku Češi mohli vybírat ze 4258 bankomatů, to je o 287 méně než rok před tím. Některé banky, například Česká spořitelna, rušila pobočky, kde před tím provozovala bankomat, další bankomaty banky zrušily, protože byly na málo frekventovaných místech.

Počet i objem transakcí v bankomatech loni stagnoval. Lidé uskutečnili 178,3 milionu výběrů v objemu 709,8 miliardy korun. Průměrně loni vybrali 3980 korun. V předchozím roce se přitom růst výběru hotovosti z bankomatů zastavil a průměrný výběr byl 3840 korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy