Banky lákají na hypoteční novinky. Máte šanci dokonce i na nulový úrok

Adam Váchal Adam Váchal
29. 8. 2016 20:40
Aby jednotlivé banky nalákaly klienty právě k sobě, nabízí různé varianty hypotečních úvěrů a přicházejí s novinkami, jejichž pomocí se snaží být o krok před konkurencí. Dvě dokonce slibují nulový úrok – ale jen v případě, že máte na účtu částku rovnající se hodnotě nesplacené hypotéky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Rekordně nízké úrokové sazby a současně příznivá ekonomická situace způsobují, že se lidé stále více zadlužují. Ve většině případů proto, aby si pořídili byt či dům nebo opravili svou stávající nemovitost. Češi takto za půjčky na bydlení bankám dluží už více než jeden bilion korun.

Současnou nízkou sazbu se snaží zafixovat na co nejdelší dobu. "Klienti mají v poslední době velký zájem o mnohaleté fixace, například na osm nebo deset let, které jim zajistí neměnné nízké splátky na delší období," potvrzuje manažer hypoték České spořitelny Karel Chábek.

Přestože průměrná sazba hypoték v červenci po pěti měsících nepatrně stoupla na 1,88 procenta a současně ubylo žádostí o tento typ úvěru, finanční instituce očekávají, že zájem o hypotéky opět poroste poté, co skončí letní prázdniny.

Aby jednotlivé banky nalákaly klienty právě k sobě, nabízí různé varianty hypotečních úvěrů a přicházejí s novinkami, jejichž pomocí se snaží být o krok před konkurencí. Příkladem může být právě Česká spořitelna, která v srpnu spustila možnost online refinancování hypotéky.

Banky se snaží své služby nastavit především podle požadavků klientů. Ti stojí v první řadě o co nejnižší úrokovou sazbu.

Například Moneta Money Bank proto láká na takzvanou Úspornou hypotéku. "U Úsporné hypotéky se úroky klientům počítají pouze z rozdílu mezi výší zůstatku úvěru a zůstatkem na běžném účtu. Čím více má klient na běžném účtu, tím méně za hypotéku zaplatí, přičemž své úspory může využít až do výše 20 procent nesplacené hypotéky. Úroková sazba se tak může efektivně snížit až na 1,48 procenta," popisuje mluvčí Moneta Money Bank Lucie Policarová. Jak to funguje?

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Ve chvíli, kdy má kupec domu nesplacený hypoteční úvěr například ve výši milion korun a na účtě mu zbývá například 200 tisíc korun, úroky se započítávají pouze z částky 800 tisíc korun, tedy z rozdílu mezi nesplacenou sumou a zůstatkem na účtu.

Hypotéku se započtením úspor neboli takzvanou offsetovou hypotéku, nabízí také Fio banka či Raiffeisenbank. Obě zmíněné banky dokonce slibují, že v případě, kdy má klient na svém účtu finanční obnos rovnající se hodnotě nesplacené hypotéky, mu neúčtují žádné úroky.

Odklad kvůli nájmu

Kromě nízkého úroku stojí žadatelé o hypotéku o to, aby byl jejich úvěr flexibilní. Stále více bankovních domů proto nabízí například odklad splátek už na samém začátku splácení. Tuto službu využívají především kupci nemovitostí, kteří si pořizují stoprocentní hypotéku a současně nemají dostatečnou finanční rezervu. Právě ta je nezbytná ve chvíli, kdy se kupec nemovitosti stěhuje z pronájmu.

Prvních několik měsíců musí zpravidla platit souběžně za pronájem u původního bydliště i splátky za hypotéku u nové nemovitosti. V případě odkladu však může doplatit poslední nájem a až po nastěhování do nového plynule přejít na splácení úvěru. Odklad či snížení splátek však není jediný způsob, kterým se banky snaží nabídnout klientům "pružnější" hypotéku.

"Nabízíme i takzvanou variabilní hypotéku. Klientovi je v tomto případě otevřen kontokorentní rámec na běžném účtu, který je zajištěn nemovitostí. Klient může peníze čerpat a splácet libovolně, jak zrovna potřebuje," popisuje mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká.

Komerční banka se rozhodla zacílit na zákazníky, kteří plánují stavět či modernizovat dům a část prací chtějí zastat sami. "Stále větší podíl klientů staví nebo modernizuje s naším produktem 'hypoteční úvěr se zálohovým čerpáním', u něhož je možné část prací provádět svépomocí.

Klient může čerpat peníze z hypotéky na běžný účet a účelové využití finančních prostředků prokazuje bance až následně, po dokončení konkrétních prací. Tento produkt byl zaveden vzhledem k vysoké poptávce," říká Michal Teubner z tiskového oddělení Komerční banky. Bankovní domy reagují také na trend, kdy stále více lidí kupuje byt kvůli investici. Podle developerů jde letos zhruba o třetinu kupců nových bytů.

"Máme speciální hypotéku pro tyto případy. Když klient kupuje nemovitost za účelem pronájmu, může si do příjmů zahrnout právě i tento příjem z pronájmu kupované nemovitosti," popisuje nabídku Kopecká z Raiffeisenbank. Podle odborníků lze předpokládat, že na podzim banky nabídnou zákazníkům další nové produkty.

Hypotéka i na daň

Samotné finanční instituce zatím nechtějí své plány příliš komentovat, potvrzují však, že pro klienty nové služby připravují. "Na podzim nabídneme novinku pro studenty. Bude určená těm, kteří namísto bydlení na kolejích nebo v pronájmu uvažují při studiu o bydlení ve vlastním," říká mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Některé bankovní domy již naznačily, že upraví své služby v souvislosti se změnou zákona o dani z nabytí nemovitosti. Podle té bude daň od 1. listopadu hradit kupec namísto prodejce. Banky plánují, že klientům na daň půjčí v rámci hypotečního úvěru.

Kupce nemovitostí čeká v jednom případě i změna k horšímu. Banky v říjnu přestanou poskytovat stoprocentní hypotéky. Česká národní banka tento druh úvěrů označila za riziko pro finanční stabilitu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy