Banky bojují o každého klienta, hypotéky dál zlevňují

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 18. 3. 2015 9:09
Hypoindex v únoru klesl na 2,27 procenta. Měsíční splátka průměrné hypotéky je téměř o tři tisíce nižší než před pěti lety.
Pokračující pád sazeb v grafu.
Pokračující pád sazeb v grafu. | Foto: Fincentrum Hypoindex

Praha - Hypotéky zlevnily už podvanácté v řadě. Průměrná úroková sazba u nově sjednaných smluv klesla v únoru o dalších sedm setin procentního bodu na 2,27 procenta. Překonala tak dosud nejnižší hodnotu z ledna letošního roku, kdy činila 2,34 procenta.

Vyplývá to z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově uzavřených smluv včetně refinancování.

"Pokles úrokových sazeb byl opět tažen aktivitou největších bank, které bojují o každého klienta," říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

"Průměrná sazba hypotečních úvěrů bude dále klesat i v nadcházejících měsících. Tuzemské finanční ústavy rozhodně nemají důvod očekávat v dohledné době jakékoli zpřísňování měnové politiky," říká k dalšímu vývoji ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda.

Sledované banky sjednaly v únoru celkem 6719 hypotečních úvěrů za 11,632 miliardy korun. Průměrná výše hypotéky tak v únoru vzrostla na 1 731 248 korun.

Splátka této průměrné hypotéky s dobou splatnosti 20 let při nově uzavřené smlouvě vyjde zhruba na 8981 korun měsíčně. Před pěti lety, kdy Hypoindex hlásil sazbu 5,37 procenta, byla splátka u tohoto úvěru o 2800 korun měsíčně vyšší.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Zákaz nošení masek v Hongkongu zase platí, povolil to soud

Hongkongský nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle něhož je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. Na základě nového výroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího týdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Odvolejte Dostála ze všech funkcí, žádá ODS přerovská opozice kvůli sexuálnímu nátlaku

Přerovská opozice vyzvala místní ODS, aby zbavila Marka Dostála odsouzeného za sexuální nátlak všech funkcí, do kterých byl zvolen. Dostál tento týden oznámil, že ukončil kvůli své kauze členství v ODS, i nadále si však rozhodl ponechat mandát zastupitele. Výzvu opozičních zastupitelů nechtěl šéf místní ODS a zároveň krajský předseda strany Michal Zácha komentovat. Opozice složená z pirátů a sdružení Společně pro Přerov chce případ otevřít na prosincovém zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy