Daňový balíček začíná platit, mění slevy na děti i paušály OSVČ. Projděte si hlavní změny

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 1. 7. 2017 14:20
Vyšší sleva na děti, změna pravidel u výdajových paušálů nebo srážková daň pro zaměstnání malého rozsahu. Daňové změny, které v lednu schválili poslanci, začínají od července platit.

Slevy pro OSVČ a výdajové paušály

Foto: Thinkstock

Podnikatelé, kteří používají výdajové paušály, si opět budou moci odečítat z daní také slevy na děti a na manželku či manžela. Tuto možnost jim – kromě přivýdělků – sebrala předchozí vláda ODS, TOP 09 a LIDEM.

Současně ale dojde ke snížení limitu pro využití výdajových paušálů. Zatímco dosud je lze využít pro příjmy nepřesahující dva miliony korun ročně, nově by to měla být jen polovina. Například řemeslníci, kteří si dosud díky 80% paušálu mohou takto odečíst až 1,6 milionu korun, si nově odečtou maximálně 800 tisíc korun.

U příjmů za letošní rok si podnikatelé zřejmě budou moci vybrat, zda využijí dosavadní systém (vyšší limit na paušály, ale beze slev), nebo nový (nižší limit, ale se slevami). Počínaje příjmy za rok 2018 by platil jen nový systém.

Samotná výše výdajových paušálů se nemění (80, 60, 40 nebo 30 procent pro jednotlivé skupiny).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy