Aukce frekvencí může začít. Telefónica neuspěla u soudu

Ekonomika Ekonomika
31. 10. 2013 10:21
Soud odmítl návrh zastavit předběžným opatřením vstup čtvrtého operátora
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: T-Mobile

Praha - Dlouho plánovaný druhý pokus o aukci nových mobilních frekvencí zřejmě začne podle plánu 11. listopadu. Soud totiž odmítl návrh společnosti Telefónica zastavit předběžným opatřením její konání. Informuje o tom server iHned.cz.

Český telekomunikační úřad tak vede v právní bitvě proti stávajícím mobilním operátorům jedna nula. Trojice Telefónica, T-Mobile a Vodafone si stěžuje zejména na podmínky aukce, které zvýhodňují uchazeče o frekvence pro čtvrtého mobilního operátora, tedy jejich novou konkurenci.

I přes odmítnutí předběžného opatření se nyní soudy budou zabývat samotnými žalobami. Stížnosti operátorů řeší i Evropská komise, na níž se Telefónica, T-Mobile i Vodafone obrátili.

Telefónica mimo jiné argumentuje tím, že se český stát dopouští nedovolené veřejné podpory. Vodafone si navíc stěžuje na sdílení sítí mezi Telefónikou a T-Mobilem a na jednoho ze dvou přihlášených nových zájemců Revolution Mobile.

Ten je přejmenovanou PPF Mobile a Vodafone se domnívá, že její prodej bývalému řediteli Tomáši Budníkovi byl jen naoko. Kellnerova finanční skupina, která podle neoficiálních informací kupuje Telefóniku, by tak byla v aukci fakticky dvakrát.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy