Důchod bude čtvrtinu života, páry se podělí, navrhla komise

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
Aktualizováno 12. 12. 2014 12:52
Podle odborné komise by měl důchodový věk zůstat pohyblivý, neměl by se měnit až deset let před penzí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - V důchodu by člověk měl strávit čtvrtinu života a deset let před penzí by se věk odchodu do penze už nesměl měnit. Lidé by tak měli mít jistotu, v kolika letech mohou nejdřív na odpočinek odejít. Manželé by se v budoucnu o důchod mohli podělit. Jejich odvody a vyměřovací základy pro stanovení penze by se mohly sečíst a rozdělit rovným dílem. Pomohlo by to srovnat propad mezi důchodem žen a mužů.

Shodla se na tom důchodová komise. Po jejím dnešním zasedání to řekl její předseda Martin Potůček. Návrhy teď dostane vláda a rozpracuje je ministerstvo práce. Komise přitom bude pokračovat i v roce 2015. Jedním z hlavních témat pro další jednání odborníků a politiků by mělo být zvýhodnění rodin s dětmi.

Pohyblivý důchodový věk s revizí

"Nejméně deset let před důchodem by všechny generace měly vědět, kdy do penze půjdou. Čtvrtinu života by měl člověk strávit v penzi s podporou důchodového systému," uvedl Potůček po posledním letošním jednání komise. Změny by se podle návrhu komise neměly dotknout lidí narozených před rokem 1966. Ti by měli mít věk odchodu do důchodu garantovaný podle současných pravidel, strop by tak pro ně byl na 65 letech.

Věk nástupu do penze není nyní v Česku pevně stanoven, každoročně se zvyšuje u mužů o dva měsíce a u žen o čtyři měsíce. Postupně by se měla věková hranice u obou pohlaví srovnat. Do penze v 65 letech by podle dnes platných pravidel měli jít muži, bezdětné ženy a matky s jedním dítětem v roce 2030. V 67 letech půjdou do důchodu lidé, kteří se narodili v roce 1977.

Vládní strany chybějící strop původně kritizovaly a ve své koaliční dohodě uvedly, že zřídí komisi, která připraví maximální hranici věku odchodu do důchodu. Evropská komise a další instituce Česko opakovaně kritizovaly za to, že má penzijní věk ve srovnání s některými jinými vyspělými zeměmi nízký.

Podle návrhu by důchodový věk měla v budoucnu každých pět let posuzovat vláda. Podle délky života a dalších kritérií by jeho růst buď přibrzdila, nebo urychlila. K prvnímu přehodnocení by kabinet mohl přistoupit na konci tohoto desetiletí. Zohlednit by měl demografické prognózy, dobu dožití i takzvaný index závislosti, tedy počet seniorů na počet osob v aktivním věku.

Důchodová komise přitom doporučuje důchodový věk přepočítávat z předpokládaného věku dožití při vstupu do důchodu. V materiálu k této navrhované změně pak uvádí, že by se růst důchodového věku oproti současnému stavu zpomalil. Zatímco děti narozené v roce 2010 by podle současných pravidel šly do důchodu v 72,5 letech, podle pravidel, které komise navrhuje, by to bylo v 69 letech.

Manželé budou sdílet pojistné

Podle druhého návrhu komise by manželé mohli sdílet pro výpočet penze své vyměřovací základy, v nichž se odrážejí výdělky a odvody. Ženy v Česku vydělávají méně než muži, mívají pak v průměru o pětinu nižší důchod. Průměrný starobní důchod muže dosahoval na konci března podle České správy sociálního zabezpečení 12 217 korun, průměrná penze ženy 10 009 korun.

Vyměřovací základy obou partnerů by se tak sečetly a rovným dílem rozdělily. Oba by tak měli stejný důchod. Podle Potůčka by se díky tomu výrazný rozdíl mezi mužskou a ženskou penzí mohl srovnat. Opatření by ale nejspíš bylo dobrovolné.

Na sdílení důchodů se zaměřila loňská studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při institutu CERGE-EI pro společnost Gender Studies. Autoři se soustředili na situaci po rozvodu. Zjistili, že ženy kvůli rozpadu soužití mohou v důchodu mít v průměru o 7,1 procenta peněz měsíčně méně, než kdyby žily s manželem. Rozvedení muži si naopak o 2,9 procenta přilepší, když se nemusí dělit s manželkou. Ženy se přitom obvykle víc staraly o domácnost, muži tak mohli vydělávat a odvádět si na penze.

Na další doporučení se nedostalo

Důchodová komise naopak poměrně překvapivě nedala vládě doporučení na změny ve třetím pilíři důchodů – tedy v systému, který navazuje na penzijní připojištění. Čekalo se, že komise doporučí zvýšit limit pro provize za prodej tohoto finančního produktu nebo že doporučí, aby do něj mohly vstupovat i děti.

Podle informací online deníku Aktuálně.cz zevnitř komise se tak nestalo kvůli tomu, že se jednání protáhlo, někteří její členové v průběhu hlasování odešli a na konci už komise nebyla usnášeníschopná. Je tak možné, že se nakonec komise sejde letos ještě jednou, případně tato doporučení odhlasuje na začátku roku 2015.

 

Právě se děje

Další zprávy