Analýza krachu: Goodbye, elitáři z Wall Streetu

Michal Stupavský (spolupracovník redakce)
20. 9. 2008 11:29
Podívejte se, co se dělo na trzích tento týden

Analýza - Takové drama světové finanční trhy již mnoho desítek let nezažily. Na Wall Street nezůstal kámen na kameni. Většina investorů velice dobře zná jména pěti elitních amerických investičních bank - Goldman Sachs, Morgan Stanley, Merrill Lynch, Lehman Brothers a Bear Stearns.

Většina těchto názvů ale již patří minulosti. S Bear Stearns jsme se rozloučili již v březnu.

Tento týden jsme řekli poslední sbohem Lehman Brothers, která definitivně zbankrotovala, a největší makléřský dům na světě Merrill Lynch za 50 mld. dolarů převezme největší klasická banka v USA: Bank of America.

Foto: Reuters
Čtěte souvislosti:
Speciál týdne: Krize v USA ochromila burzy celého světa
Finanční trhy po celém světě se již rok potácejí v krizi. Začalo to ve Spojených státech tím, že splaskla realitní bublina.

Morgan Stanley se s největší pravděpodobností v nejbližších dnech dočká nového majitele. Zástupci Morgan Stanley začali jednat se čtvrtým největším „suverénním fondem" na světě China Investment Corporation o prodeji většího podílu v této společnosti. Další jednání probíhají s americkou bankou Wachovia, a to o případné fúzi.

Velká pětka historií, zbyla z ní jediná banka

Zástupci Goldman Sachs prohlásili, že se nedomnívají, že budou nějaké podobné dohody potřebovat.

Z velké pětky tak možná jako samostatný subjekt přežije pouze Goldman Sachs. Stojí za zmínku, že Goldman Sachs dříve řídil současný americký ministr financí Henry Paulson.

Celý minulý víkend v USA probíhala jednání o záchraně čtvrté největší investiční banky v zemi Lehman Brothers poté, co tato banka minulý pátek zahájila konzultace o prodeji celé společnosti nebo jejích částí. Lehman Brothers se několik měsíců marně snažila najít investora, který by ji zachránil.

V pondělí bylo "vymalováno".

Lehman Brothers byla nucena oznámit, že je její bilance příliš zatížena dluhy a ztrátami, a proto musela požádat o soudní ochranu před věřiteli. Jedná se tedy o další finanční bankrot.

Její větší konkurent a zároveň největší brokerský dům na světě, Merrill Lynch, se za 50 mld. dolarů nechá převzít největší americkou bankou Bank of America, která se zaměřuje zejména na tradiční komerční bankovnictví, tedy přijímání vkladů a poskytování úvěrů.

Foto: X-Trade Brokers
Čtěte také:
Vyhrajte Porsche v česko-slovenské investiční soutěži

Hypoteční krize zlomila "Bratrům" vaz

Lehman Brothers doplatila na to, že příliš investovala do cenných papírů navázaných na americký nemovitostní trh. Bezprostředním důvodem pádu pak bylo nedostatek krátkodobé likvidity neboli hotovosti. Kvůli tomu nebyla banka schopna dostát svým krátkodobým závazkům. Krize důvěry se tak opět projevila.

Americká vláda Lehman Brothers na rozdíl od hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac nepomohla, neboť její pád pravděpodobně nepředstavuje zásadní systémové riziko. Další případní kupci z potenciální transakce vycouvali, neboť se americká vláda nechtěla za závazky Lehmanů zaručit.

Čtěte také: Dramatický krok vlády USA: Převzala hypoteční obry

Lehman Brothers založili v USA už v roce 1850 tři němečtí imigranti. Svoji práci tak ztrácí 26 tisíc zaměstnanců po celém světě. Ve třetím finančním čtvrtletí banka ohlásila největší ztrátu ve své historii ve výši 3,9 mld. dolarů.

Lehman není první členem elitního klubu amerických investičních bank z Wall Street, se kterým jsme se již museli letos rozloučit. V březnu převzal investiční banku Bear Stearns další americký bankovní gigant JPMorgan Chase.

Čtěte také: Banky v krizi: největší obětí je stále Bear Stearns

Krize má na mušce i pojišťovny

Do spárů krize se dostal také další americký finanční megaobr - největší pojišťovna na světě American International Group (AIG). Americká centrální banka Fed se na rozdíl od Lehman Brothers rozhodla tohoto giganta zachránit a to vlastními silami. Instituce, jejíž aktiva dosahují astronomické úrovně kolem jednoho bilionu dolarů - pro představu tento údaj uvedu v číselné podobě: 1 000 000 000 000 dolarů (milion milionů) - od Fedu obdrží dvouletý úvěr ve výši 85 mld. dolarů. Federální americká vláda za tuto pomoc obdrží 79,9 % akcií AIG. Jedná se tedy o další zestátnění.

Čtěte také: Analýza: Fed zakročil proti krizi a půjčil AIG

Problémy AIG se ukázaly být jako fatální v pondělí, kdy jí tři renomované ratingové společnosti snížili rating.

Jak se AIG ke svým ztrátám dostala?
Autor fotografie: Reuters

Jak se AIG ke svým ztrátám dostala?

  • Když nějaká americká finanční instituce poskytne hypotéku nebonitnímu klientovi, který by například v Česku na hypotéku nedosáhl. Tato finanční instituce poté balík neboli tzv. pool podobných hypotečních úvěrů prodá nějaké další finanční instituci, třeba Lehman Brothers.
  • V tomto okamžiku vznikají tzv. cenný papíry kryté aktivy neboli ABS (asset-backed securities).
  • Finanční instituce tento pool prodá (například Lehmanům) s určitým ziskem a je ze hry venku
  • Lehman Brothers a podobní velcí finanční hráči mají pro správu těchto „strukturovaných" produktů lepší zkušenosti a podmínky. Co může tedy následovat?
  • Lehman si může buď tyto cenné papíry ponechat a čekat na řádné splátky od klientů-dlužníků nebo s nimi může aktivně na finančním trhu obchodovat. Obchodování už před několika měsíci ovšem zamrzlo. Co teď?
  • Lehmani ale nechtějí nést přílišné úvěrové riziko, tedy riziko, že klienti svoje hypoteční úvěry nesplatí. Proto se u AIG pojistí. Jedná se tzv. credit-default swaps, které patří do skupiny tzv. kreditních derivátů.

Pak bylo jisté, že buď AIG zbankrotuje nebo jí americká administrativa pomůže. Na rozdíl od krachu Lehman Brothers by pád AIG pravděpodobně znamenal totální finanční kolaps. Pojišťovna AIG má totiž ve více než 130 zemí 74 milionů klientů.

Samozřejmě také případ AIG souvisí se „subprime" hypotékami. Američané svoje hypoteční úvěry nespláceli (úrokové sazby a tím i úrokové splátky vzrostly) a držitelé tzv. cenných papírů krytých aktivy neboli ABS (asset-backed securities)se dostávali do ztrát.

První věcí je to, že majitelé hypoték musí svoji nemovitost jako zástavu za hypoteční úvěr prodat, což posílá americký nemovitostní trh „pod kytičky." Druhou věcí je, že tržní hodnota těchto cenných papírů klesá.

A vůbec je těžké stanovit jejich odpovídající tržní hodnotu (na oceňování se podílejí týmu „borců" s tituly Ph.D.).

Ztráty se na sebe kupí a AIG musí platit neboli plnit pojistnou smlouvu v rámci credit-default swaps. Ani AIG však nemůže říci „oslíčku otřes se." A tak padá i ona. Navíc se na trhu vyskytuje absolutní krize likvidity-důvěry, kdy si banky nejsou ochotny si navzájem půjčovat krátkodobou hotovost. Mezibankovní sazby v USA nyní dosahují úrovně až kolem 10 %, což je pro banky v likviditní tísni jako smrtící pilulka.

Tento popis byl samozřejmě velice zjednodušený, nicméně alespoň částečně popisuje jádro současných problémů.

Na finančních trzích panika

Druhou stránkou mince je obrovská panika a nejistota investorů. Když běžní Američané vidí, jak padá Lehman, Merill, Fannie, Freddie či AIG, je to něco jako kdyby v Česku bankrotovaly Komerční banka nebo Česká pojišťovna. ČNB naštěstí uklidňuje, že se české finanční ústavy do této finanční rulety téměř vůbec nebo zcela vůbec nezapojili.

Také na britském bankovním trhu dochází k významnému přeskupování sil. Britská bankovní skupina Lloyds TSB se dohodla na koupi největší britské hypoteční banky HBOS za 12,2 mld. liber. HBOS je na rozdíl klasických retailových komerčních bank silně závislá na financování na mezibankovním trhu, což se však kvůli úvěrové krizi výrazně prodražilo.

Čtěte také: Britští finanční giganti Lloyds a HBOS dohodli fúzi

Spojením vznikne dominantní aktér na britském trhu hypoték a úspor. Lloyds TBS je přední britská bankovní skupina a na britském hypotečním trhu je čtvrtý největší aktér s podílem 8 %. Spojená skupina bude mít na tomto trhu podíl 28 %.

A aby toho ještě nebylo dost, šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn prohlásil, že se současná finanční krize ve světě zatím neprojevila naplno a to nejhorší ještě možná přijde. Podle něj se může počet významných finančních institucí ve vážných finančních problémech ještě zvýšit.

Míří krize i do středu Evropy?

Globální ekonomická krize dopadá bez nejmenších pochyb také na Česko. Z ankety, kterou mezi svými členy uskutečnil Svaz průmyslu a dopravy ČR u příležitosti strojírenského veletrhu v Brně, vyplývá, že drtivá většina dotázaných firem očekává, že pocítí zpomalení globální ekonomiky, téměř polovina firem plánuje omezení investic, třetina zvažuje snížení výroby, a dokonce čtvrtina dotázaných podniků zvažuje propouštění. Čeští podnikatelé a manažeři se shodují, že největším problémem pro ně v současné době jsou výrazné výkyvy kurzu české měny. Do ankety bylo zapojeno 600 firem z průmyslu a dopravy.

Čtěte také: Lidé ztratili chuť utrácet. Růst tržeb výrazně zvolnil

Čeští exportéři kvůli ochlazení světové ekonomiky hlásí pokles zakázek, což se jistě podepíše na nižším než očekávaném růstu české ekonomiky. Nižší ekonomický růst s sebou logicky nese nižší daňové příjmy pro státní rozpočet. Ministerstvo financí minulý týden předložilo první verzi rozpočtu pro rok 2009, který počítá s růstem českého HDP o 4,8 %.

Podle českých ekonomů a analytiků se dá však od příštího roku očekávat růst ke třem procentům. Vláda tak bude muset šetřit, aby nedošlo k razantnímu nárůstu schodku státních financí.

Pokud nebudou v dohledné době provedeny zásadní reformy, za několik let můžou zahraniční investoři svoje české montovny zavřít a přestěhovat je dále na východ.

České banky jsou oproti svým americkým kolegyním poměrně konzervativní a cenným papírům pochybné kvality se vyhnuly zejména z tohoto důvodu, že jsou české banky komerčního typu neboli že přijímají vklady a poskytují úvěry.

Hazardní finanční hry je moc nezajímají (zatím). I tak se ale nejistota zvyšuje, proto bude pravděpodobně v následujícím období získat úvěr složitější. Co je to ale oproti potenciální hrozbě stěhování českých továren dále na východ?

Finanční trhy na houpačce

Jak se v tomto týdnu vyvíjely světové finanční trhy? Za první čtyři obchodní dny ztratil hlavní americký akciový index S&P 500 4,1 % ze své hodnoty. Britský index FTSE 100 ztratil téměř 10 %. Německý index DAX ztratil 6,2 %.

Čtěte také: Hlavně žádnou paniku, radí kvůli finanční krizi experti

Pražská burza od počátku září ze své tržní kapitalizace odepsala již přes 300 mld. korun. Index PX za první čtyři dny tohoto týdne oslabil o 9 %. Jinak nudný průběh obchodování na pražské burze nemile zpestřily akcie developerských společností ECM a Orco a těžařská NWR, u kterých jsme dokonce byli svědky krátkodobého automatického přerušení obchodování, neboť u nich došlo k intradenním poklesům od otevírací ceny o více než 20 %. Podle makléřů za těmito propady mimo jiné stály tzv. margin calls, které souvisí s rizikovým obchodováním na úvěr neboli na páku.

Na měnovém trhu Forex byla situace vcelku klidná. Minulý pátek uzavřel kurz eura vůči dolaru na úrovni 1,421 USD/EUR a tento čtvrtek kurz uzavřel na úrovni 1,432 USD/EUR. Euro tak mírně posílilo.

Čtěte také: Burza dohání propad. Roste nejrychleji za 15 let

Česká koruna se vůči euru zarputile drží kolem úrovně 24 korun za euro, ve čtvrtek kurz uzavřel na úrovni 24,07 CZK/EUR. Obdobná je situace vůči dolaru. Zde se koruna neustále pohybuje mírně pod hranicí 19 korun za dolar, ve čtvrtek kurz uzavřel na úrovni 16,80 CZK/USD. Zahraniční investoři tak zatím zřejmě „bezpečnému" přístavu české koruny nepřišli na chuť. Co není, může být.

Cena ropy vůči minulému týdnu mírně poklesla. Barel severomořského Brentu ve čtvrtek uzavřel na úrovni 95,50 dolarů za barel. Krátkodobého minima dosáhla ropa v úterý, kdy se barel Brentu propadl až na úroveň pod 90 dolarů, konkrétně 89 dolarů za barel.

V dobách nejistoty plní roli bezpečného přístavu zlato a nejinak tomu bylo tento týden, kdy si zlato vůči uzavíracím cenám z minulého týdne připsalo 12 % a ve čtvrtek uzavřelo na úrovni 850 dolarů za trojskou unci.

Foto: Aktuálně.cz
Michal Stupavský, analytik společnosti X-Trade Brokers
 

Právě se děje

Další zprávy