Analytik: Jak dopadne Řecko, se dozvíme za devět měsíců

Tereza Holanová Tereza Holanová
20. 12. 2012 13:00
Online rozhovor s analytikem České spořitelny Janem Jedličkou
Analytik České spořitelny
Analytik České spořitelny | Foto: Česká spořitelna

Online rozhovor - O osudu Řecka rozhodnou volby, které se v Německu konají příští září.

Jihoevropská země potom buď odejde z eurozóny, nebo jí věřitelé - včetně Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu - odpustí dluh.

Myslí si to analytik České spořitelny, který odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz.

Celou eurozónu by pak mohla ohrozit Francie, která je druhou největší ekonomikou v Evropě a do záchranných fondů měnové unie posílá druhou největší částku.

Pokud by se země dostala do stejných problémů jako třeba Španělsko, znamenalo by to konec eurozóny.

To ale podle analytika zatím nehrozí. Francouzské finance se podle něj stále ještě nacházejí na "normální úrovni" v rámci Evropy (země dluží 86 procent svého HDP, tedy o tři procentní body více, než je průměr EU). Bankovní sektor považuje za silný a zdravý a podnikový sektor za konkurenceschopný.

Kromě toho v rozhovoru došlo na otázku levného zboží z Asie, politiku vládních škrtů nebo na to, se kterou zemí začnou české firmy více obchodovat, aby tolik nezávisely na Německu. Podle Jedličky to bude Rusko.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy