Akčních hypoték je méně, banky si s nimi nehrají

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
14. 8. 2012 14:00
Slevy na úrokové sazbě nebo na poplatku za zpracování úvěru stále dominují
Foto: Avestus Real Estate

Praha - Slevy na úrokové sazbě nebo na poplatku za zpracování úvěru stále dominují akcím, které mají nalákat bankám nové hypoteční klienty.

Podle hypotečního makléře Golem Finance, který trh dlouhodobě sleduje, došlo v porovnání s rokem 2011 v letošním roce k nepatrnému snížení četnosti akcí na podporu prodeje hypoték.

Od začátku letošního roku v oblasti hypoték eviduje firma 129 realizovaných akčních nabídek, vloni touto dobou to bylo již 145. Akce přitom počítá tak, že je vždy znovu přepočítává v daném měsíci, což znamená, že například tříměsíční akce je v celkové statistice započtena hned třikrát.

Změna oproti minulým rokům je také v tom, že nyní lze na trhu najít méně jednorázových akcí, naopak roste počet dlouhodobých kampaní často bez předem stanoveného termínu ukončení.

„V bezmála padesátce případů (36 %) se jednalo o akci spočívající ve slevě z původně nabízené úrokové sazby, přičemž tato sleva v řádu desetin procentního bodu je zpravidla navázána na sjednání dalšího produktu z nabídky banky nebo partnerské pojišťovny," říká Luboš Svačina za Golem Finance. Slevu ze sazby je nyní možné získat například v České spořitelně, ČSOB, Hypoteční bance či v UniCredit Bank.

Foto: Vojtěch Marek
Čtěte také:
Hypotéky nabídne další banka, garantuje úrok
Poděkujte krizi, vlastní bydlení je teď rekordně levné
Žádné zdražování. Úroky u hypoték už zase míří dolů

Druhou velkou skupinu zvýhodněných nabídek tvoří hypotéky nabízené po přechodné období za akční úrokovou sazbu. Tento typ akce se zpravidla vztahuje pouze k vybraným hypotečním produktům, nebo fixačním obdobím. „V tuto chvíli se banky nabídkou akčních sazeb snaží přilákat pozornost klientů zejména ke středně- a dlouhodobým fixacím," dodává Svačina.

Kreativitou banky v oblasti akčních nabídek v posledních letech příliš nehýří. Z předchozích odstavců je zřejmé, že v letošním roce prakticky dvě třetiny akčních nabídek cílily do oblasti úrokových sazeb a zbývající třetina spočívá v redukci, nebo úplném odpuštění poplatku za zpracování úvěru.

„Vzhledem k tomu, že tento poplatek ze sazebníků některých bank úplně vymizel, není divu, že i podíl takto zaměřených akcí klesá. Ještě v roce 2010 a 2011 se zpracovatelského poplatku týkalo více než 40 % akcí," říká Svačina.

Foto: Golem Finance

V úvodu zmíněný úbytek akcí může souviset i s tím, že hypotékám reklamu dělají už samy úrokové sazby, které se blíží rekordním minimům. Například červnový Hypoindex se dostal už na 3,61 procenta, tedy jen nepatrně od nejnižší sazby 3,56 procenta, zaznamenané v prosinci 2011.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Hypoteční kalkulačka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy