207 statečných. Do druhého pilíře jdou navzdory vládě

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 1. 2014 12:03
Konečný účet hlavní části penzijní reformy: Za rok vstoupilo 83 960 lidí.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Druhý pilíř důchodového systému, hlavní část penzijní reformy z dílny Nečasovy vlády, zná konečný účet za první rok fungování. Celkem šest penzijních společností, které novou formu spoření na stáří nabízejí, sjednalo loni 83 960 smluv.

V samotném prosinci vstoupilo do druhého pilíře 207 lidí, tedy o 85 méně než v listopadu. Vznikající vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL už přitom oznámila, že druhý pilíř plánuje zrušit.

"Zájem je po prohlášeních vzniklé koalice o jeho sloučení s třetím pilířem prakticky nulový. Penzijním společnostem ani klientům tedy nezbývá než čekat na konkrétní návrhy politiků, jak vzniklou situaci vyřešit," komentuje současnou situaci prezident Asociace penzijních společností Vladimír Bezděk.

Většina (78 476) z celkem 83 960 lidí do nového systému vstoupila během prvního pololetí roku 2013. Pouze do konce června do něj mohli totiž vstoupit lidé, kteří měli 35. narozeniny do 31. prosince 2012. Podle současného znění zákonů se jim pak tato možnost navždy uzavřela.

V samotném červnu uzavřely penzijní společnosti rekordních více jak 27 tisíc smluv. Od té doby ale zájem o vstup do druhého pilíře zásadně ochabl.

Kdo se rozhodne vstoupit do druhého pilíře, nemusí část odvodů (tři procenta z nynějších 28 procent ze mzdy) platit do státního průběžného systému, ale do penzijního fondu na svůj individuální účet. Podmínkou však je, že si přidá další dvě procenta "ze svého".

Nová reforma od 2017

Druhý pilíř má podle koaliční smlouvy skončit (pokud překvapivě brzy neskončí sama rodící se vláda). Zbývá jen doladit, jak přesně rušení proběhne.

Koalice chce každopádně zastavit hlavní výhodu (z pohledu střadatele) důchodového spoření, která je podle ČSSD naopak hlavní nevýhodou pro státní rozpočet. Pokud koalice prosadí své plány ve Sněmovně, už lidé nebudou moci vyvádět část povinného důchodového pojištění ze "státního" na svůj soukromý účet u penzijní společnosti.

Otázkou zůstává, co bude s dosud "vyvedenými" penězi, které si lidé naspoří ve druhém pilíři před jeho koncem. Podle ekonomického experta ČSSD Jana Mládka jsou dvě možnosti: Buď si lidé tyto "státní" peníze nechají, ale pak se musí smířit s tím, že jim státní důchod bude za toto období zkrácen. Nebo peníze vrátí ze svého individuálního účtu zpět do státního pilíře a pak se jim i za toto období bude vypočítávat důchod v plné výši.

Koalice musí také dořešit, jestli peníze z druhého pilíře - kam kromě třech procent z povinného pojištění lidé ukládají další dvě procenta "ze svého" - půjdou převést jen do třetího pilíře (následovník penzijního připojištění), nebo jestli účastníci druhého pilíře dostanou možnost získat zpět své peníze i jinak. Koaliční smlouva zřejmě preferuje první variantu, když chce sloučit druhý a třetí pilíř.

Koaliční smlouva zatím bez bližších podrobností hovoří i o další důchodové reformě, která upraví systémy zdanění práce a důchodů a má platit od roku 2017.

Vzejít má opět z práce odborné komise složené ze zástupců koaličních stran, opozice, zaměstnavatelských svazů, odborů a odborníků z řad ekonomů, demografů i sociologů. Cíle reformy jsou "zajistit výplaty důstojných penzí, posílit princip zásluhovosti, narovnat transfery mezi rodinou a společností a zastropovat věk odchodu do důchodu".

 

Právě se děje

Další zprávy