60 tisíc lidí nereaguje na výzvy ke konci DPI. Čtyři kroky, které je třeba udělat

Ekonomika Ekonomika
22. 12. 2021 7:41
Na odchod od dodavatele poslední instance (DPI) mají klienti celkem šest měsíců, pak se mohou stát černými odběrateli. Většina si už nového dodavatele plynu a elektřiny našla, i tak ale v nouzovém režimu podle informací z ministerstva průmyslu dál zůstává na 60 tisíc domácností. Některé se přitom podle dodavatelů nedaří ani kontaktovat. Připomeňte si, jak uzavřít novou smlouvu na odběr energií.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

2. Neměňte dodavatele bez rozmyslu

  • Dodavatele energií lze změnit on-line po internetu, telefonicky nebo osobní návštěvou na pobočce.

Platí, že nejlepší nabídka nepřijde sama. "Nepodepisujte žádné dokumenty podomním prodejcům energií, může se jednat o nevýhodnou smlouvu o dodávkách či přihlášku do pochybné aukce energií. Nikdy nejednejte pod tlakem a v časovém presu," varuje opakovaně spotřebitelská organizace dTest.

Stejně tak buďte obezřetní při telefonickém rozhovoru. Vámi vyslovené slovo "ano" může být účelově vyhodnoceno jako uzavření smlouvy, aniž byste o tom věděli.

Nabídky dodavatelů lze v současnosti snadno dohledat na webu nebo si je vyžádat přes e-mail či na pobočce. Při výběru je také možné využít srovnávače cen energií od Energetického regulačního úřadu. K ruce si vezměte vyúčtování - informace z něj budete potřebovat pro správné srovnání ceny.

"Pozor, i zde platí upozornění, že ceny a podmínky uvedené ve srovnání dodavatelů se rychle mění, proto si ověřte informace u konkrétních dodavatelů. Přepočítejte si cenu, kterou za energie zaplatíte - někteří dodavatelé například uvádějí protiprávně například ceny bez DPH. Ověřte si, zda konečná cena zahrnuje i stálou měsíční platbu - což je částka bez ohledu na spotřebu, například dle typu jističe, administrativní poplatky a tak podobně," doplňuje dTest.

 

Právě se děje

Další zprávy