60 tisíc lidí nereaguje na výzvy ke konci DPI. Čtyři kroky, které je třeba udělat

Ekonomika Ekonomika
22. 12. 2021 7:41
Na odchod od dodavatele poslední instance (DPI) mají klienti celkem šest měsíců, pak se mohou stát černými odběrateli. Většina si už nového dodavatele plynu a elektřiny našla, i tak ale v nouzovém režimu podle informací z ministerstva průmyslu dál zůstává na 60 tisíc domácností. Některé se přitom podle dodavatelů nedaří ani kontaktovat. Připomeňte si, jak uzavřít novou smlouvu na odběr energií.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock
  • Experti i samotní dodavatelé lidem pod DPI opakovaně zdůrazňují, že uzavřít novou standardní smlouvu by měli co nejdříve, odběr elektřiny i plynu se totiž v tomto nouzovém režimu výrazně prodraží.

Podle dodavatele E.ON přešlo ke standardním dodavatelům nebo je v procesu této změny již téměř 90 procent zákazníků z DPI. Například u dodavatele ČEZ z režimu DPI odešlo již 92 procent lidí, stále jich ale zůstává kolem 30 tisíc.

Stejné číslo hlásí také innogy. Podle dodavatele 92 procent všech zákazníků, kteří spadli do režimu dodavatele poslední instance k innogy, už nové řádné smlouvy na dodávky energií má.

Pražská energetika (PRE) z celkového počtu zákazníků 67 tisíc v DPI na elektřinu převedla na běžné obchodní smlouvy více než polovinu. "Další si již vybrali jiného dodavatele, ale ještě menší část je stále v režimu DPI. Avšak přibližně 15 tisíc z nich je ve stadiu přechodu na běžné standardní smlouvy, probíhá například registrace u operátora trhu, stále máme jednotky tisíc nezpracovaných e-mailů, kde zcela jistě budou žádosti o standardní smlouvy - ty ve velké míře zpracujeme ještě do Vánoc," podotýká mluvčí Petr Holubec.

Podle něj ale zůstává asi 1500 zcela nekontaktních zákazníků, kteří dosud nereagovali na žádné podněty jako dopisy, volání, SMS či e-maily. "Existuje skupina lidí, kteří odmítají přijmout fakt, že jsou v režimu DPI, neplatí vypsané zálohy s odůvodněním, že s námi neuzavřeli žádnou smlouvu, přičemž ta ze zákona není nezbytná. Tyto zákazníky budeme pochopitelně dále kontaktovat a urgovat," doplňuje mluvčí.

Nejjednodušším odchodem z DPI je podle dodavatelů podepsat smlouvu on-line, celý proces zabere několik minut. "Podle našich statistik s tím nemají žádný problém ani starší ročníky. Další možností je návštěva kteréhokoliv zákaznického centra ČEZ nebo poboček našich partnerů," připomíná generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Lidé mohou volat i na zákaznické linky, které bývají určeny speciálně pro klienty v DPI.

  • S režimem DPI lidem radí také Energetický regulační úřad nebo spotřebitelská organizace dTest. Projděte si v následujícím přehledu detailně krok po kroku, co obnáší odchod k novém dodavateli energií.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
Další zprávy