Filipíny se loučí s ikonou sametové revoluce

Filipíny se loučí s ikonou sametové revoluce
Aquinová se do historie zapsala jako první ženská prezidentka Asie a první demokratická prezidentka po svržení diktátora Ferdinanda Marcose.
Lidé se tlačí, aby mohli zahlédnout rakev se zesnulou bývalou prezidentkou.
Hindi Ka Nag-iisa neboli Nejsi sám se stalo heslem boje proti Marcosově diktatuře poté, co byl zabit Ninoy Aquino, manžel Cory Aquinové, v roce 1983, když se vracel z dobrovolného exilu ze Spojených států. Heslo bylo míněno jako vzkaz Ninoyovi, že v boji proti Marcosovi nebyl sám.
Filipínci se modlí za zesnulou tetičku Cory, jak se jí běžně říkalo. Corazon Aquinová byla v roce 1986 vyhlášena časopisem TIME "ženskou osobností roku".
Foto: Reuters
Reuters Naďa Straková, Reuters
3. 8. 2009 11:26

Tisíce lidí zaplavily ulice manilské finanční čtvrti Makati, aby dali své poslední sbohem bývalé prezidentce Corazon Aquinové, která v sobotu prohrála boj se zákeřnou nemocí. Aquinová se v roce 1986 stala vůdčí osobností nenásilné revoluce, která svrhla jednoho z nejzkorumpovanějších diktátorů Ferdinanda Marcose. Ještě ten rok byla zvolena prezidentkou země.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy