Filipíny se loučí s ikonou sametové revoluce

Filipíny se loučí s ikonou sametové revoluce
Aquinová se do historie zapsala jako první ženská prezidentka Asie a první demokratická prezidentka po svržení diktátora Ferdinanda Marcose.
Lidé se tlačí, aby mohli zahlédnout rakev se zesnulou bývalou prezidentkou.
Hindi Ka Nag-iisa neboli Nejsi sám se stalo heslem boje proti Marcosově diktatuře poté, co byl zabit Ninoy Aquino, manžel Cory Aquinové, v roce 1983, když se vracel z dobrovolného exilu ze Spojených států. Heslo bylo míněno jako vzkaz Ninoyovi, že v boji proti Marcosovi nebyl sám.
Filipínci se modlí za zesnulou tetičku Cory, jak se jí běžně říkalo. Corazon Aquinová byla v roce 1986 vyhlášena časopisem TIME "ženskou osobností roku".
Foto: Reuters
Reuters Naďa Straková, Reuters
3. 8. 2009 11:26

Tisíce lidí zaplavily ulice manilské finanční čtvrti Makati, aby dali své poslední sbohem bývalé prezidentce Corazon Aquinové, která v sobotu prohrála boj se zákeřnou nemocí. Aquinová se v roce 1986 stala vůdčí osobností nenásilné revoluce, která svrhla jednoho z nejzkorumpovanějších diktátorů Ferdinanda Marcose. Ještě ten rok byla zvolena prezidentkou země.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy