Fifth swine flu case confirmed in ČR

CzechNews
17. 6. 2009 14:50
All Czechs contracted the A(H1N1) virus in the US

Prague - Doctors have already diagnosed five Czechs with the A/H1N1 virus, in all cases contracted during the patients' trips to the US.

The most recent case is a 49-year-old man who returned to the Czech Republic on 11 June after visiting Los Angeles, Las Vegas and Honolulu. Earlier this week he reported to the Na Bulovce Hospital in Prague with influenza symptoms.

"His symptoms are generally very mild and hospitalisation was not necessary. The patient is currently in a very good condition in home quarantine," said Health Ministry spokesman Vlastimil Sršeň.

Of the five Czech swine flue cases, the first two have already fully recovered, including a Czech airlines pilot and a female tourist. The remaining three, ale tourists returned from the US, are still in doctors' care.

Pandemic scenario

The caretaker government of PM Jan Fischer is already adopting measures to prepare the Czech Republic for the possibility of a major swine flue outbreak.

The World Health Organisation last week called the disease a pandemic after a steep increase in cases diagnosed in Asia and Australia. "After this announcement, I proposed to increase the stock of antiviral drugs," says Health Minister Dana Jurásková.

So far the Czech government's pandemic scenario counted on a stock of antiviral drugs for 20% of the population. If the cabinet passes Jurásková's proposal, drugs for another 500,000 people will be purchased so treatment will be available for 2.5 million people, or 25% of the population.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy